نرم افزار

معرفی اکستنشن Habitat and Biodiversity Modeler در نرم افزار Terrset

محمد
نوشته شده توسط محمد

ابزار مدل ساز زیستگاه و تنوع زیستی  یکی از ابزارهایی است که برای متخصصین حفاظت طراحی شده است که جهت

  • مدلینگ توزیع گونه ها
  • ارزیابی زیستگاه ها
  • تغییر زیستگاه و آنالیز گپ
  • آنالیز تنوع زیستی
  • و طراحی سایت های نگهداری حیات وحش و کریدورها

استفاده های فراوانی از آن میشود.

TerrSet

در این پست بطور کلی در 4 سطح گونه ها، آنالیز تنوع زیستی، آنالیز لنداسکیپ و طراحی به بررسی دقیقتر این ابزار نرم افزار Terrset خواهیم پرداخت.

گونه ها

در سطح گونه ها، این ابزار گزینه های زیادی را برای مدلسازی توزیع گونه ها بر اساس مکان های مشاهده شده و متغیرهای بیواقلیمی در اختیار می گذارد. برای گونه های فردی، ابزار ارزیابی زیستگاه اجازه نقشه سازی اولیه و ثانویه زیستگاه و همچنین مکان های دارای پتانسیل ایجاد کریدور را میدهد.

Terrset

توزیع جغرافیایی زیستگاه خرس قطبی در دریای بیفورت

 

آنالیز تنوع زیستی

ابزار مدل ساز (HBM (Habitat and Biodiversity Modeler، راحتی بالایی برای کار با پایگاه داده لیست قرمز گونه های تهدید شده IUCN فراهم میکند. همچنین میتوانید به آسانی، نقشه های تنوع آلفا، گاما، و بتا را تهیه کنید و یا شاخص عدم تشابه سورنسن را بدست آورید.

آنالیز لنداسکیپ

در سطح آنالیز لنداسکیپ، امکان تحلیل الگوهای لنداسکیپ وجود دارد که میتوان نقشه هایی برای آنتروپی نرمال شده، غنای نسبی، تراکم حاشیه و… بدست آورد. یا میتوان در حالتی که نقشه های پوشش زمین در دو زمان مختلف وجود دارد، تغییرات را نقشه سازی کرد.

landchange

طراحی

برای طراحی، ابزارهایی برای آنالیز کریدور های بیولوژیک و طراحی سایت های نگهداری وجود دارد. ابزار کریدور امکان مشخص کردن عرض و تعداد شاخه ها را به شما میدهد و همینطور قابلیت نقشه سازی تناسب توسعه ارزش حفاظت در آن گنجانده شده است. میتوان کریدور های با کمترین ریسک را نقشه سازی کرد.

 

در پست های آتی به معرفی دیگر ابزارهای این نرم افزار پرکاربرد برای شما دوستان و کاربران گرامی وب سایت جی آی ار اس خواهیم پرداخت.

 

منتظر  باشید.

   

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: همه محصولات پستی که از تاریخ 27 اسفند ثبت می شوند بعد از 15 فروردین ارسال خواهند شد
+ +