محصولات دانلودی

محصول آموزشی محاسبه LST با استفاده از الگوریتم Single Channel برای ماهواره لندست ۸

نوشته شده توسط احمد نجفی

محصول آموزشی محاسبه LST با استفاده از الگوریتم Single Channel برای ماهواره لندست ۸

در این محصول آموزشی یکی از مهم ترین و پرکاربردترین روش های محاسبه دمای سطح زمین با استفاده از تصاویر ماهواره ای لندست آموزش داده شده است.

روش های مختلفی برای محاسبه دمای زمین ارائه شده اما روش Single Channel از موقعیت برجسته ای در میان سایر روش ها برخوردار است. 

در این روش اثر نوع پوشش های مختلف سطح زمین به همرا، اثرات اتمسفر برای محاسبه دقیق تر حرارت سطح زمین در نظر گرفته شده است. 

در این محصول آموزشی روش نوشتن تک تک پارامتر های الگوریتم Single Channel به صورت یک تابع در نرم افزار ENVI آموزش داده شده است.


مشخصات و ویژگی های محصول آموزشی

قیمت : ۲۹۹۰۰ تومان

مخاطب : علاقمندان به سنجش از دور حرارتی

مدت زمان آموزش : ۱ ساعت

نرم افزار : ENVI 5.3 به همرا IDL

مدرس : مهندس امیرحسین احراری


دمای سطح زمین در سنجش از دور چه مفهومی دارد؟ 

دمای سطح زمین که  اصطلاحا از آن با عنوان LST یاد میشود به عنوان یکی از مهم ترین و کاربردی ترین پارامترهای قابل محاسبه با استفاده از تصاویر ماهواره ای است. دمای سطح زمین به عنوان حرارت منتشر شده از سطح زمین است که معمولا با حرارت ثبت شده در سنجنده متفاوت است. در همین راستا روش ها و متدهای مختلفی ارائه شده که با استفاده از آنها میتوان از دمای ثبت شده در سنجنده به دمای سطح زمین رسید.

چند روش برای محاسبه دمای سطح زمین وجود دارد؟ 

دقیقا نمیتوان گفت چند روش برای محاسبه دمای سطح زمین وجود دارد. درحقیقت روش های متنوع و گوناگونی برای این کار ارائه شده که در بین آنها روش هایی که دقیق تر پدیده های سطح زمین را شناسایی و مقدار گسیلمندی را برای آنها برآورد میکنند به همراه روش هایی که اثرات اتمسفر را دقیق تر در نظر میگیرند در مقایسه با سایر روش ها نتیجه بهتری را به ارمغان می آورند. در این میان روش هایی چون Single Channel و mono window در بین سایر روش ها از موقعیت ویژه و برجسته ای برخوردار هستند.


در این محصول آموزشی چه مواردی آموزش داده شده است : 

 • این محصول آموزشی شامل ۲۰ مرحله محاسباتی مختلف در ارتباط با محاسبه LST است.
 • روش محاسبات تصحیحات رادیومتریکی تصاویر ماهواره ای
 • روش محاسبه شاخص پوشش گیاهی NDVI و FVC برای گسیلمندی
 • روش برآورد گسیلمندی
 • روش برآورد اثرات اتمسفری برای محاسبه دمای سطح زمین
 • روش محاسبه دمای سطح زمین
 • تمامی مراحل مربوط به الگوریتم Single Channel با استفاده از روش تابع نویسی در IDL و بصورت کاربردی در Band Math داخل نرم افزار ENVI 5.3 آموزش داده شده است.

مشخصات و ویژگی های محصول آموزشی

قیمت : ۲۹۹۰۰ تومان

مخاطب : علاقمندان به سنجش از دور حرارتی

مدت زمان آموزش : ۱ ساعت

نرم افزار : ENVI 5.3 به همرا IDL

مدرس : مهندس امیرحسین احراری


با خرید این محصول آموزشی، از محصول آموزشی کاربرد سنجش از دور در مخاطرات طبیعی (سونامی) بصورت رایگان بهره مند میشوید. لینک دانلود محصول هدیه پس از تکمیل فرایند خرید محصول برای شما ارسال میشود. 


۲۰ دیدگاه

 • با سلام و احترام،

  ممنون از اموزش خوبتون،

  اگه بخوایم دماها رو تو یه فایل txt ذخیره کنیم ، بطوریکه بشه واسه هر طول و عرض جغرافیایی دما رو داشته باشیم چه جوری باید خروجی رو ذخیره کرد. من با فرمت txt فایل رو ذخیره کردم و در محیط متلب اون رو وارد کردم ، ولی هیج طول و عرض جغرافیایی متناظر با دما ها وجود نداشت.

  ممنون میشم در این مورد بنده رو راهنمایی بفرمایید.

  با تشکر،

  • با سلام خدمت شما متخصص محترم

   تا آنجا که بنده اطلاع دارم نرم افزار envi نمیتونه فرمت text رو همراه با مختصات خروجی بگیره. اما درنرم افزار ArcGIS فکر کنم بشه با یک روش چنین داده ای رو تولید کرد. اما حتما تست کنید. بعد از اینکه تصویر LST تولید شده رو در نرم افزار ArcMap باز کردید سپس با دستور raster to point تصویر LST را به یک لایه نقطه ای تبدیل کنید. هر نقطه دقیقا معادل با مرکز یک پیکسل هست و مقدار حرارت آن پیکسل نیز برای نقطه متناظرش در جدول توصیفی آن نشان داده شده است. بنابراین لایه نقطه ای بدست آمده حاوی مختصات هر نقطه و مقدار درجه حرارتی است که پیکسل معادل آن دارد. در گام بعد از جدول توصیفی لایه نقطه ای یک خروجی excel یا text بگیرید.

   امیدوارم این روش برای شما پاسخ گوی نیاز شما باشد.

   با احترام

 • با سلام و خسته نباشید.
  آیا در این آموزش تصحیحات اتمسفری باندهای حرارتی هم توضیح داده شده اند؟ تا جایی که من در تکست ها و بحث های گروهی متوجه شدم برای بدست آوردن LST نیاز به تصحیح اتمسفریست. منظور تصحیح اتمسفری باندهای حرارتیست یا تصحیح اتمسفری سایر باندها برای محاسبه شاخص ها مثلا شاخص NDVI؟

  • با سلا و احترام

   بله صحبت شما کاملا درست هست. اما این آموزش بر اساس قابلیت های تابع نویسی IDL طراحی شده است. به همین دلیل امکانات محدودی در این رابطه وجود داشته است اما در محصولی که دمای سطح زمین را بر اساس محیط گرافیکی ENVI محاسبه کردیم کاملا تصحیحات اتمسفری بر روی باندهای بازتابی و حرارتی اعمال شده اما آن محصول دمای سطح زمین را بر اساس SC محاسبه نکرده است.

 • با عرض سلام و ادب،
  من دارم دمای سطح زمین رو با استفاده از تصویر لندست ۵ انجام میدم.(تو تصویر من باند حرارتی ۶، باند مادون قرمز نزدیک۴، باند قرمز۳ هست.
  تو قسمتی که میخواهم تابع رو وارد band math کنم از قسمت reflectance red خطا میگره (همون قسمتی که خودتون هم اصلاح کردین تو فیلم آموزشی، قسمت VNIR radiometric calibration).
  من یه بار با reflectane نوشتم خطا گرفت باز بدون reflectance هم می نویسم خطا میگیره . به این صورت
  float: variable is undefind :RELECTANCE RED
  float: variable is undefind : RED
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • سلام.
  من خطای قبل رو اصلاح کردم. ولی الان از خط اول که اسم تابع رو نوشتیم خطا گرفته و وارد band math نمیشه.
  این پیام رو میده:
  Multiple markers at this line-Debug current instruction pointer line Breakpoint:(line:1.

 • سلام. وقتتون بخیر.
  دمای سطح تصویررو بدست اوردم. حالا میخوام منطقه مورد نظرم رو برش بدم ببرم تو محیط ارک جی ای اس. چطور باید این کار رو انجام بدم ؟

  • اگر در محیط کلاسیک نرم افزار انوی هستید از بخش basic tools وارد این دستور شوید.

   در محیط استاندارد envi هم با تایپ کردن نام این دستور در بخش سرچ دستورات میتوانید به آن دسترسی داشته باشید .

   موفق باشید

 • سلام.
  دماهایی که برای تصویر من بدست اومد خیلی اغراق امیزن. تصویر من برای شهر کرمانه ماه ژانویه. کم ترین دما رو ۷۲- درجه سانتی گراد داده.
  به نظرتون مشکل از کجاست؟

  • سلام. چه تعداد پیکسل مقدار منفی گرفتن؟ در این آموزش ما برای اثر اتمسفر از ضرایب ثابت استفاده کردیم. احتمالا این ضرایب ثابت برای منطقه مورد مطالعه شما مناسب نبوده است. اما در ارتباط با مقدار منفی باید مشخص شود که چه تعداد پیکسل و در چه قسمتهایی از اون این مقدار منفی رو گرفتند تا بتونم بهتر بررسی کنم.

   موفق باشید

  • با استفاده از دستور band threshold to roi معین کنید که در چه قسمت هایی از تصویر مقادیر منفی قرار گرفته است. اگر در حاشیه تصویر باشد مشکلی نیست.

   بهترین راهکار برای ضرایب محلی استفاده از داده های زمینی و کار میدانی است که در مقالات توضیح داده شده است. البته کدتون رو دوباره بررسی کنید شاید مشکل از کدی که نوشتید باشه. توجه داشته باشید که مولفه هایی که توان میگیرند رو داخل پرانتز بزارید و عدد توان رو با .۰ بنویسید مثلا GAMMA^2.0

   موفق باشید

 • تفاوت lst با نقشه جزایر حرارتی در چی هست؟

  من میخوام نقشه دما رو واسه یکی از معیارهای مکان یابی جنگلهای شهری در کارم استفاده کنم .این نقشه lst میتونه به من کمک کنه؟

دیدگاهتان را بنویسید