محصولات دانلودی

محصول آموزشی روش تهیه نقشه کاربری اراضی شهری با استفاده از طبقه بندی شی گرا

امیرحسین احراری
نوشته شده توسط Amirhossein.Ahrari@Gmail.com

فرایند طبقه بندی نظارت شده در سنجش از دور به دو دسته پیکسل مبنا و شی گرا دسته بندی میشود. در طبقه بندی پیکسل مبنا، اساس و پایه طبقه بندی اطلاعات آماری و طیفی استخراج شده از  هریک از پیکسل ها در فضای ویژگی است. اما در فرایند طبقه بنید شی گرا، اساس و پایه طبقه بندی را مجموعه ای از پیکسل ها تشکیل میدهند که از لحاظ طیفی، آماری و اطلاعات مکانی  یکسان و مشابه یکدیگر هستند .

طبقه بندی شی گرا معمولا در تصاویر ماهواره ای توان تفکیک مکانی بالا استفاده میشود. چرا که در این تصاویر میزان ناهمگونی بسیار زیاد بوده و در نتیجه  طبقه بندی با دشواری ها و مشکلات متعددی مواجه میشود. در تصاویر توان تفکیک مکانی بالا تنوع کمی و کیفی پدیده ها مانع از ان میشود که بتوان صرفا بر اساس اطلاعات آماری و طیفی کلاس ها را از یگدیگر متمایز ساخت. در همین راستا اطلاعات مکانی پدیده ها نقش بسیار مهمی را در زمینه جدا سازی کلاس ها ایفا میکند. به عنوان مثال دو پدیده که از لحاظ طیفی مشابه  هستند را میتوان با استفاده از تفاوت مکانی آنها تفکیک نمود.

مطالعه میکنم  مقایسه طبقه بندی تصاویر ماهواره ای بر اساس الگوریتم های پیکسل مبنا و شی گرا

در طبقه بندی شی گرا، هندسه و شکل پدیده ها به عنوان مهم ترین اطلاعات مکانی هستند که میتوانند به افزایش دقت طبقه بندی کمک کنند. به عنوان مثال ساختمان ها و راهها و جاده ها از لحاظ طیفی و آماری مشابهت زیادی دارند اما از لحاظ مکانی و هندسی کاملا با یکدیگر متفاوت اند و همین تفاوت میتواند در آشکارسازی هرچه بهتر آنها از یکدیگر موثر و کمک کننده باشد.

 

در این محصول آموزشی امیرحسین احراری به آموزش شیوه پیاده سازی یکی از روش های طبقه بندی شی گرا Example Based Image Classification برای تصاویر ماهواره ای توان تفکیک مکانی بالا در نرم افزار ENVI  پرداخته است. بصورت خلاصه موارد آموزش داده شده در این محصول آموزشی را میتوان در لیست زیر مشاهده کرد:

 • طبقه بندی شی گرا در نرم افزار ENVI
 • معرفی یکی از روش های طبقه بندی شی گرا در تصاویر ماهواره ای
 • روش طبقه بندی Examlple Based Image Classification
 • قطعه بندی تصاویر ماهواره ای توان تفکیک مکانی بالا
 • تنظیم قطعه بندی بهینه برای تصاویر ماهواره ای
 • معرفی پارامترهای موثر در طبقه بندی شی گرای تصاویر ماهواره ای
 • روش نمونه برداری در قطعه­ بندی های ایجاد شده در طبقه بندی شی گرا

 

مدت زمان آموزش: ۵۰ دقیقه

حجم فایل دانلودی: ۱۳۴ مگابایت

مدرس: امیرحسین احراری

نرم افزار : ENVI   

۶ دیدگاه

 • با سلام
  در صورتیکه پترن ها ی تصویر بی نظم باشند و پخش پترن ها بی نظم باشد چه روشی را پیشنهاد میکنید

 • سلام آقای احراری. بنده میخواستم این روش طبقه بندی رو روی شهر انجام بدم و تصویر ماهواره ای هم لندست ۵ هست . آیا جواب مورد اطمینانی میگیرم از این روش؟ برای پایان نامم میخواستم لطفا راهنمایی بفرمایید

  • با سلام و احترام

   روش طبقه بندی ارائه شده در این محصول آموزشی تنها برای داده های توان تفکیک مکانی بالا قابل استفاده است و برای داده های لندست در موضوع مورد نظر شما به نظرم مناسب نیست. بهتر است در این رابطه به مقالات مراجعه بفرمایید.

   موفق باشید

    • بله با این روش هم میتوان انجام داد. منظور بنده این بود که آموزش ارائه شده در این محصول متناسب با نوع داده استفاده شده در آن برای داده های توان تفکیک مکانی بالا مناسب است. شما میتوانید این روش را با این آموزش یاد گرفته و سپس برای داده های سنجنده مورد نظر خود اعمال کنید.

     موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

در حال ثبت نام: وبینار رایگان رونمایی از کتاب گوگل ارث انجین در سنجش از دور – به همراه یک آموزش کاربردیلطفا کلیک کنید
+ +