محصولات دانلودی

محصول آموزشی تولید نقشه کاربری اراضی با استفاده از داده های ماهواره سنتینل 2

امیرحسین احراری
نوشته شده توسط امیرحسین احراری

1 سال قبل در سایت  GIRS.ir نخستین محصول آموزشی در زمینه کار با داده های ماهواره سنتینل 2 در محیط کلاسیک را ارائه نمودیم و بازخوردهای بسیار عالی از سوی مخاطبان سنجش از دور دریافت شد. اکنون پس از یک سال محصول آموزشی سنتینل 2 و کاربرد آن در زمینه کاربری اراضی تولید شده است که از حیث برخی از موارد مهم (از جمله تصحصیحات هندسی) نسبت به محصول قبلی بسیار ارتقا یافته است.

در این محصول آموزشی کاربر میتواند با چگونگی و روش کار با داده های ماهواره سنتینل 2 در محیط جدید نرم افزار ENVI  و شیوه تثبیت اطلاعات هندسی تصاویر آن آشنا شود که خود به عنوان گام اول در کار با داده های این ماهواره محسوب میگردد.

موضوع کاربری اراضی و کاربرد آن در سنجش از دور شاید به جرات بتوان گفت که از پرکاربردترین موضوعات در زمینه سنجش از دور و پردازش تصاویر ماهواره ای است. از سوی دیگر آغاز ماموریت ماهواره سنتینل 2 در سال 2014 در کنار  داده های ماهواره ای چون لندست و استر منجر به گسترده تر شدن هرچه بیشتر موضوع کاربری اراضی با استفاده از داده های ماهواره ها و سنجنده مذکور گردیده است.

ماهواره سنتینل با توان تفکیک مکانی 10 متر در کنار داده های ماهواره لندست نقش مهمی را در فرایند استخراج اطلاعات از تصاویر ماهواره ای بصورت مکمل ایفا میکند. از سوی دیگر شباهت و تطابق طیفی نسبتا مناسب بین این داده ها و داده های ماهواره لندست منجر به آن شده تا استفاده مشترک داده های این دو ماهواره بسیار توسعه پیدا نماید. اختلاف توان تفکیک زمانی این ماهواره شرایطی را فراهم آورده است که بتوان در بازه های زمانی که داده های ماهواره ای لندست در دسترس نیست از آن استفاده کرد. این موارد به عنوان مهمترین ویژگی هایی هستند که در داده های ماهواره سنتینل 2 مورد توجه قرار گرفته و منجر به کاربرد گسترده آن گردیده است.

در این محصول آموزشی بدنبال آن بودیم تا کاربران را با شیوه تولید نقشه های کاربری اراضی با استفاده از داده های ماهواره سنتینل 2 آشنا نماییم.

در پکیج جامع دانلود داده های ماهواره ای که پیش تر در سایت GIRS.ir عرضه شده است روش دانلود داده های ماهواره ای مختلف از جمله داده های ماهواره سنتینل 2 آموزش داده شده. اکنون در این محصول جدید چگونگی تصحیح هندسی و استخراج اطلاعات در قالب نقشه های موضوعی با استفاده از داده های ماهواره سنتینل در نرم افزار ENVI5.3 آموزش داده شده است.

 

موارد آموزش داده شده در این محصول آموزشی عبارت اند از:

 • فراخوانی داده های ماهواره سنتینل 2 در نرم افزار ENVI
 • شیوه تصحیح هندسی داده های ماهواره سنتینل 2 در محیط جدید نرم افزار ENVI 5.3
 • ایجاد مجموعه داده از داده های ماهواره سنتینل 2
 • محسابه شاخص طیفی گیاهی SAVI برای داده های ماهواره سنتینل 2
 • نمونه برداری برای کلاس ها در فرایند طبقه بندی نظارت شده
 • طبقه بندی نظارت شده داده های ماهواره سنتینل 2 (روش Maximum Likelihood)
 • طبقه بندی نظارت شده داده های ماهواره سنتینل 2 (روش Minimum Distance)
 • طبقه بندی نظارت شده داده های ماهواره سنتینل 2 (روش Neural Network)
 • طبقه بندی نظارت شده داده های ماهواره سنتینل 2 (روش Support Vector Machine)
 • طبقه بندی نظارت شده و تلفیق نتایج طبقه بندی های مختلف داده های ماهواره سنتینل 2 (روش Decision Tree)
 • قطعه بندی نقشه طبقه بندی شده و ارزیابی نقش آن در فرایند پس پردازش تصاویر ماهواره ای
 • گویا سازی نقشه طبقه بندی شده با استفاده از الگوریتم های Majority و Segmentation

زمان آموزش: 1 ساعت و 15 دقیقه

حجم فایل : 250 مگابایت

مدرس : امیرحسین احراری

  

۱۴ دیدگاه

 • با سلام
  محصول sen2cor شما قابل تمجیده و بسیار عالی
  ممنون میشم ب سوالات زیر جواب بدین:
  ۱) دراین آموزش در سر فصل هاش محاسبه شاخص SAVIآمده… اینجا قبل از اعمال شاخص SAVI از چ روشی برای تصحیح اتمسفری استفاده کردین؟؟
  ۲)اگر در انوی این کار را کردین دیگه چ احتیاجی به SNAP و SEN2COR هست؟

  • با سلام و احترام

   ممنون از نقطه نظر مثبت شما. البته در این محصولی که برای آن کامنت گذاشتید الگوریتم sen2cor آموزش داده نشده است.

   بهترین حالت برای محاسبه شاخص های طیفی، اعمال شاخص بر روی تصویری است که از لحاظ اتمسفری تصحیح شده باشد. برای داده های سنتینل ۲ بهترین تصویر برای محاسبه شاخص های طیفی تصویری است که با استفاده از الگوریتم sen2cor تصحیح شده باشد.

   اگر کاربر بخواهد در نرم افزار انوی پردازش ها را انجام دهد، بر اساس قابلیت هایی که تا نسخه ۵.۳.۱ وجود دارد بهترین گزینه استفاده از الگوریتم QUAC برای تصحیح اتمسفری تصاویر سنتینل است.

   موفق باشید

 • سلام استاد
  ایا مقاله ای در مورد مشکلات و تصحیحات ماهوراه ی سنتینل و لندست در تولید نقشه کاربری راضی رو دارید ممنون میشم راهنمایی کنید
  برای مستند سازی نیاز به مطالعه مقالات در مورد کاربری اراضی برای ماهواره سنتینل و لندست رو دارم

  • با سلام و احترام

   دادههای لندست و سنتینل نیازی به تصحیح هندسی ندارند. البته اگر نیاز به اطلاعات کامل در این زمینه هستید پیشنهاد میکنم از مرجع user manual ماهواره های مذکور و بخش تصحیح هندسی آنها استفاده کنید. با استفاده از سرچ گوگل میتوانید بصورت رایگان به آنها دسترسی داشته باشید. به نظر من اطلاعات دست اول و مناسبی را از این طریق کسب خواهید کرد.

   موفق باشید

   • سلام
    شاید من سوالمو بد مطرح کردم
    منظورم اینه که مثلا ماهواره سنتینل چون توان تفکیک ۱۰ متری داره این عوارض رو نمیشه در کاربری اراضی باهاش تفکیک کرد،یا چه عوارضی در ماهواره سنتینل قابل شناسایی ولی در لندست خیر
    اطلاعاتی از این قبیل در مورد کاربری اراضی با استفاده از ماهواره سنتینل و لندست میخوام
    ممنون استاد

    • با سلام و احترام

     ببخشید سوال شما جا افتاده بود و الان بصورت اتفاقی دیدم. کاربری های اراضی قابل تشخیص در لندست و سنتینل تقریبا یکسان هستند با این تفاوت که سنتینل جزییات بیشتری از آن را نمایش می دهد. مثلا لندست و سنتینل هر دو برای تولید نقشه کشاورزی استفاده میشود اما سنتینل مرز زمین های زراعی را بهتر نمایش میدهد.

     موفق باشید

 • با سلام خدمت اقای احراری ..خسته نباشید…اقای احراری شما داده های سنتینل ۲ رو از کجا دانلود کردین ؟چون که من هر چی دانلود میکنم اون فایل XML رو ندارم یا اونایی هم که هس رو نمیخونه که وقتی در نرم افزار میخام باز کنم همینا رو دارم و هیچکدوم باز نمیشه …MTD_MSIL2A.xmlو
  manifest.safe و INSPIRE.xml

دیدگاهتان را بنویسید

اگر تخصصی دارید و تمایل به تولید محصولات آموزشی و کسب درآمد دارید کلیک کنیدلطفا کلیک کنید
+ +