اخبار

دوره آنلاین و رایگان آموزش نرم افزار سنجش از دور ENVI

نوشته شده توسط احمد نجفی

این دوره آموزشی توسط مهندس امیرحسین احراری در کارگاه سنجش از دور در مهرماه سال 1396 آموزش داده شده است. این کارگاه آموزشی از 6 ویدئوی مجزا و مرتبط باهم تشکیل شده است.

در این کارگاه هدف مدرس، آشنایی دانشجویان با علم سنجش از دور و چگونگی انجام پردازش ها و انجام یک پروژه دورسنجی با استفاده از تصاویر ماهواره ای لندست است.

مشخصات ارسال ویدئوهای دوره چگونه است؟

این دوره شامل 6 فایل ویدئویی است که طی 4 ایمیل ارسال می شود.

مدت زمان ارسال هر ایمیل حدود 3 روز می باشد.

پس از ثبت نام و وارد کردن مشخصات بلافاصله ایمیل اول ارسال می شود.

در طی این سه روز و پس از دریافت هر ایمیل ویدئوها را با دقت مشاهده کرده تا زمانی که ایمیل بعدی ارسال شود.

Image result for email

چه مواردی آموزش داده می شود؟

در بخش اول، مهندس امیرحسین احراری به ارائه توضیحات و نکات کاملی در ارتباط با مباحث مقدماتی سنجش از دور پرداخته است.  در این بخش مهم ترین عناصر در فرایند تصویر برداری ماهواره ای به همراه شکل در قالب پاورپوینت آموزش داده شده. فایل پاورپوینت ارائه شده را میتوانید در قالب فایل pdf دسترسی داشته باشید. همچنین در بخش ویژگی های داده های ماهواره ای و توان های تفکیک سنجنده و نقش آنها در پردازش تصاویر ماهواره ای و کاربردهای گوناگون آموزش داده شده است.

در بخش دوم، در این بخش پروژه ماهواره های سری لندست و نقش آنها در پیشرفت سنجش از دور مورد بررسی قرار گرفته.  از سوی دیگر در این قسمت باندهای سنجنده های مختلف ماهواره های سری لندست به همراه کاربردی که در مطالعات زمین دارند مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است. همچنین روش دانلود داده های ماهواره ای لندست از سایت زمین شناسی ایالات متحده آمریکا با در نظر داشتن اخرین تغییرات ایجاد شده، آموزش داده شده است. در این بخش روش ثبت نام و روش دانلود داده های ماهواره ای از سایت USGS به تفصیل بررسی شده است.

در بخش سوم، مشخصه ها و ویژگی های داده های ماهواره لندست 8 به همراه ویژگی های موجود در MTL_File به همراه ویژگی ها و قابلیت های نرم افزار ENVI در پردازش تصاویر ماهواره ای ارائه شده است. لازم بذکر است که نرم افزار ENVI 5.3 به همراه راهنمای نصب آن بصورت رایگان درسایت GIRS.ir قابل دانلود است.

در بخش چهارم، چگونگی انجام پیش پردازش تصاویر ماهواره ای و تولید تصاویر رادیانس و تصحیح اتمسفری با استفاده از الگوریتم FLAASH در نرم افزار ENVI آموزش داده شده است. در این بخش با استفاده از یک منطق ساده و در عین حال موثر اثر و نقش تصحیحات رادیومتریکی و اتمسفری در پردازش تصاویر ماهواره ای مورد ارزیابی و تجزیه و تحلیل قرار داده شده است.

در بخش پنجم، روش تلفیق تصاویر ماهواره ای تصحیح رادیومتریکی شده با استفاده از الگوریتم های جایگزینی مولفه مورد بررسی قرار گرفته است. در این بخش انواع دستورهای نرم افزار ENVI برای تلفیق داده های پانکروماتیک و چندطیفی لندست به همراه روش اعتبار سنجی آن پیاده سازی شده. در این بخش با استفاده از الگوریتم های تلفیق تصاویر، تصاویر چندطیفی 15 متری تولید و برای محاسبه شاخص های طیفی مورد استفاده قرار گرفته است.

در بخش ششم و آخر این دوره آموزشی، روش محاسبه پرکاربردترین شاخص های طیفی گیاهی به همراه طبقه بندی تصاویر ماهواره ای با استفاده از شاخص های طیفی و الگوریتم تصمیم گیری درختی مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است.

 

مدرس دوره کیست؟

مدرس این دوره امیرحسین احراری است که طراح بیش از 60 محصول و کلاس آموزشی است

دوستانی که محصولات سایت را تهیه کرده اند با شیوه تدریس کاربردی او آشنا هستند.

این دوره نیز همانند سایر آموزش های او کاربردی و قابل فهم برای همه است.

 

 

هر سوالی داشتید در پایین همین صفحه مطرح کنید

 

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کرده، در کادر باز شده مشخصات خود را وارد کرده و تایید نمایید.

۲۸ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید