محصولات دانلودی

تهیه نقشه بافت خاک با استفاده از زمین آمار و سنجش از دور

احمد نجفی
نوشته شده توسط احمد نجفی


بافت خاک نسبت ذرات شن، سیلت و رس در نمونه ­های خاک است. بافت خاک عاملی اثرگذار بر رفتار فیزیکوشیمیایی خاک­ها از قبیل توان نگه‌داری آب، ظرفیت تبادل کاتیونی، حاصلخیزی و باروری خاک، زهکشی و ویژگی­ های جذبی خاک می‌باشد؛ همچنین عاملی مؤثر در فرسایش­ پذیری و به طبع آن کاهش حاصلخیزی خاک می‌باشد.

بافت خاک در همه سطوح در سیستم جامع رده ­بندی خاک، برای شناسایی رده ­ها و همچنین برای طبقه­ بندی خاک ­ها در سطح فامیل و برای شناسایی افق ­های آرجلیک کندیک و ناتریک استفاده می­شود.

داده­ های مربوط به توزیع اندازه ذرات نهایی سازنده خاک، جزء اطلاعات ورودی به اغلب مدل­ های هیدرولوژیکی، اکولوژیکی، اقلیمی و زیست محیطی هستند. افزون بر این، برای تخمین خواصی از خاک مانند قابلیت هدایت آبی و نگهداری آب خاک، از بافت خاک و مقدار برخی از ذرات نهایی سازنده خاک نظیر سیلت و شن استفاده می­ شود.

بنابراین تهیه نقشه بافت خاک با قدرت تفکیک مکانی بالا برای مدل­ سازی هیدرولوژیکی و زیست ‌محیطی و همچنین سایر فعالیت­ های مدیریتی کشاورزی و حفاظت محیطی ضروری است.

در این آموزش قصد داریم نقشه جامعی برای تهیه بافت خاک به شما آموزش داده شود که در آن کلاس ­های بافتی خاک برای منطقه مورد مطالعه با استفاده از روش USDA طبقه بندی شود.


در این آموزش چه چیزهایی یاد می گیرید؟

 1. بررسی آزمایشگاهی بافت خاک و به دست آوری ذرات معدنی خاک با استفاده از داده های روش هیدرومتری و انجام محاسبات مربوطه
 2. دانلود و استخراج مقادیر داده­ های سنجش از دور در نقاط نمونه برداری خاک
 3. بررسی­ های آماری داده­ ها و به دست آوردن روابط رگرسیونی بین اجزای معدنی خاک و داده­ های SWIR سنجنده مادیس
 4. پهنه بندی ذرات معدنی خاک با استفاده از ابزار Geostatistical Analysis در نرم افزارArc GIS
 5. ارائه روشی برای پهنه بندی بافت خاک با استفاده از ذرات معدنی خاک


مشخصات آموزش:

مدرس : کمال خسروی اقدم (دانشجوی دکترای خاکشناسی)

مدت آموزش: ۱ ساعت و نیم (۹۰ دقیقه)

فرمت: ویدئوهای آموزشی MP4

نرم افزارهای مورد نیاز: Excel, ENVI, ArcGIS, SPSS, QGIS

تصاویر ماهواره ای مورد استفاده: مادیس

داده های تمرینی: ندارد   

۱۹ دیدگاه

 • سلام
  من رشته جغرافیایی هستم یه سوال از اساتید محترم داشتم لطفا جواب بدید
  استخدامی شرکت کردم ولی سر از سوالات سنجش هز دور در نیاوردم
  گزینه سوالاتش اینا بود
  پوشش متراکم، مادون قرمز حرارتی، خطی برداری با اتصال گره ویال، utm, ups, لامبرتی،مخروطی، مفهوم نسخه گزاریversioning, عملیاتtransaction, رفتار جزایر حرارتی، تصویر مرکب رنگی، (افزونگی داده، ردشدگی، وجود نود اضافی، نرسیدگی)۱-کدام تصحیح اتمسفری از اهمیت برخوردار است؟
  میخواستم بدونم اینا از کدوم منابع هستش
  ممنون

  • با سلام و احترام خدمت شما متخصص محترم

   در سنجش از دور منابع بسیاری وجود دارند و در هرکدام بصورت کم و زیاد از این مطالب صحبت شده است. واقعا بنده نمیتونم بگم که دقیقا کدوم کتاب در ارتباط با این موضوع خاص صحبت کرده چون مراجع دیگری هم هستند.

   موفق باشید

 • با سلام و خسته نباشید.
  ببخشید برای برآورد بافت خاک، در مزارعی که دارای پوشش گیاهی هست، می شود بافت خاک را بدست آورد؟ یا می بایست مزرعه برداشت شود یا در مزارع آیشی می توان این عملیات را انجام داد؟ و این بافت خاک در چه عمقی از سطح زمین را بدست می آورد؟ با تشکر

 • با سلام خدمت شما
  بافت خاک خصوصیتی تقریبا ثابت خاک است و با پوشش گیاهی تداخل دارد و اگر شما بخواهید با استفاده از سنجش از دور آن را به دست آورید باعث برآورد نادرست بافت خاک در زمانی که تراکم پوشش در تصویر زیاد است می شود به همین دلیل یا باید در هنگام نمونه برداری دقت کنید در مناطقی نمونه برداری انجام دهید که سطح خاک تقریبا پوشش گیاهی کم دارد یا ندارد تا برآوردی که شما از بافت خاک به دست می آورید به واقعیت زمینی نزدیک باشد و عدم قطعیت در آن تا حد امکان به کمترین مقدار برسد و یا اگر با استفاده از شاخص های موجود مثل شاخص رس و … می خواهید برآورد کنید سعی کنید تصاویری را انتخاب کیند که در فصل پاییز بدون ابر و پوشش باشند تا کارتان دقیقتر باشد ولی اگر از نمونه برداری صحرایی استفاده می کنید و تعداد نمونه ها با استفاده از روش های موجود مثل روش کوکرال یا دستورالعمل موسسه تخقیقات آب و خاک (نشریه مربوطه را می توانید دانلود کنید) قابل قبول باشد و از تخمینگرهای زمین آماری استفاده می کنید و از دادهای ماهواره ای استفاده نمی کنید می تواند تا حد قابل قبولی درست باشد و تخمین قابل قبولی از این پارامتر به دست آورید در خصوص عمق نمونه برداری چه با استفاده از روش های سنجشی و چه با استفاده از روش های زمین آماری معمولا عمق نمونه برداری ۳۰ سانتی متر سطح خاک است و نقشه های سطحی ارائه دهید ولی اگر بخواهید نقشه های سه بعدی به دست آورید یا باید پروفیل حفر کنید و خاک را رده بندی کنید و سپس از افق های خاک نمونه برداری کنید یا پروفیل خاک را به عمق های مشخص تقسیم کنید و نقشه بافت هر عمق را به دست آورید ولی ترجیحا رده بندی خاک درستر است که آن تجربه نیاز دارد ولی در اکثر گزارشات بافت خاک سطحی گزارش می شود.
  موفق باشید.

 • سلام خدمت استادان گرامی سایت girs
  در این آموزش بافت خاک رو با چه روشی به دست میارید؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.
  با تشکر

 • با سلام خدمت شما
  متدهای مختلفی برای مطالعه و به دست آوردن بافت خاک وجود دارد که برای استفاده از این متدها شما باید ابتدا در آزمایشگاه سه جزء معدنی خاک را به وسیله قرائت های هیدرومتر یا متد زمان بر دیگر موسوم به روش پیپت اندازه گیری کرده و بعد از محاسبه درصد اجزای معدنی خاک، کلاس بافت خاک مفروض که نقطه تلاقی سه خط موازی اضلاع مثلث بافت خاک با در نظر گرفتن درصد مقادیر شن، سیلت و رس می باشد به دست آورید. دقت داشته باشید که روش های مختلفی برای به دست آوری بافت خاک وجود دارد. متداول ترین و قابل قبول ترین روش، روش موسوم به روش USDA می باشد در این آموزش روش پهنه بندی بافت خاک با استفاده از روش های مطرح شامل FAO، ISSS و در نهایت بهترین حالت روش USDA برای پنهه بندی بافت در مناطق مورد مطالعه ارائه شده است. برای به دست آوری اطلاعات بیشتر شما می توانید مقاله مربوطه رو به آدرس زیر دانلود بفرمائید.
  https://jsw.um.ac.ir/index.php/jsw/article/view/74046
  موفق باشید

 • با سلام خدمت شما خانم دکتر زارعی
  در مورد سوال که شما که پرسیده اید ((بافت خاک اصلاً قابل محاسبه نبود)) در طرح این سوال ایهامی وجود دارد که بنده متوجه این دوگانگی نشدم اول اینکه آیا سوال شما در مورد محاسبه بافت خاک است یا در مورد نقشه بافت خاک، اگر در مورد بافت خاک است باید بیان شود که بافت خاک با استفاده از مثلث بافت خاک که نرم افزار مشهور آن TAL for excel به راحتی بافت خاک مفروض با استفاده از درصد اجزای معدنی قابل محاسبه است ولی در مورد نقشه بافت خاک باید گفت که تهیه نقشه بافت خاک با استفاده از روش های مبتنی بر روش های جبری و زمین آماری در داخل نرم افزار ARC GIS قابل محاسبه و به دست آوری نیست و در نهایت این که کاربرانی که با این نرم افزار اجزای معدنی را پهنه بندی می کند نمی تواند نقشه بافت خاک را به دست آورند ولی روش های مثل Soil digital mapping و اکتنشن هایی که برای نرم افزارهای QGIS و حتی دستوراتی و queryهای داخل محیط نرم افزاری R این قابلیت را فراهم کرده که با استفاده از اجزای معدنی خاک بتوان تخمین درستی از این پارامتر به دست آورد و در مقالات اگر شما مطالعه بفرمایید ((Spatial estimation of surface soil texture using remote sensing data)) تا حد ۸۵ درصد همخوانی به دست آمده است در اینجا هم راحترین روش برای محاسبه بافت خاک با استفاده از این روش ها ارائه شده که مشکل محاسبه بافت خاک تا حدی حل شود و امید است که در آینده روش های دقیق تر توسط محققین ارئه شود.
  http://www.tandfonline.com/loi/tssp20

 • سلام آقای نجفی
  من اموزش بافت خاک و شوری خاک را چند ماه قبل تهیه کردم آموزش دیگه ای که ویژگیهای دیگه خاکو با استفاده از سنجش از دور و جی ای اس تهیه کنه در حال ساخت ندارید؟ خیلی آموزشا مربوط به خاک برای مطالعات ضرورین حتی اگر آقای احراری، خسروی و آقای نصیری که خیلی خوبه بتونن آموزش مربوط به خاکو در زبان R پیاده کنن خیلی خوبه، حتی در ارک جی ای اس و…
  خیلی از آموزشا و سایت خوبتن ممنون و امیدوارم که همیشه موفق باشید.

 • سلام
  با عرض سلام و خسته نباشید.
  آیا این اموزش در زبان R قابل اجرا نیست و نفشه حاصله دقیقتر نیست؟ آیا این اموزشو نمی تونید درست کنید؟

 • با سلام و عرض ادب خدمت شما آقای احمد مومن پور
  واقعیت اینکه من در زبان R تا الان اجرای کد بافت خاک را ندیدم ولی در زبان R به موارد Digital Soil Mapping زیاد برخورد کردم و این بخش به یکی از مطالعات شاخه پدومتری یا خاک آمار تبدیل شده است و از روش های مثل انواع روش های ماشین بردار، جنگل تصادفی، روش های رگرسیونی خطی و … به وفور استفاده می شود
  . دلیل اینکه ما در این آموزش از Arc GIS، ENVI و QGIS استفاده کردیم این بوده که هم بتوانیم از داده های آزمایشگاهی و هم از دیتاهای سنجش از دوری استفاده کنیم و روشی به جز این روش تا الان برای به دست آوری بافت خاک پیشنهاد نشده که درصد تطابق آن با دیتاهای ازمایشگاهی تا این حد درست و دقیق باشد.
  موفق باشید.

 • سلام
  جسارتا آیا با خرید این محصول امکان تهیه نقشه بافت خاک بصورت کاملا علمی وجود داره؟ منظورم اینه میشه ی کار کاملا علمی برا ی منطقه انجام داد/ ایا مقاله ای هست که دقیقا مشابه همین آموزش رو انجام داده باشه؟
  ای کاش کنار آموزش یی مقاله چاپ شده ام برا هر محصول میذاشتین
  سپاس

 • با سلام و عرض ادب خدمت شما آقای حسین.
  واقعیت اینکه به دست آوردن نقشه بافت خاک با استفاده از آنالیزهای آزمایشگاهی ذرات معدنی خاک همیشه دردسری برای خاکشناسان بوده و در این آموزش با استفاده از روش های معروف، نقشه بافت خاک به دست می آید. جهت اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله زیر مراجعه کنید.
  موفق باشید.
  https://jsw.um.ac.ir/index.php/jsw/article/view/74046

 • سلام جناب اقای دکتر خسروی
  من یه پایان نامه پهنه بندی تناسب اراضی منابع طبیعی برای کشت گیاهان مرتعی دارم که متاسفانه هیچ لایه بافت خاکی وجود نداشت برای استان کهگیلویه وبویراحمد تمام موسسات خاک واب حفاظت خاک جنگل ها ومراتع شرکت های مشاوره و….رفتم ولی هیچی ندارن برا اساس ایسپتی سول و…دارن ولی بافت خاک برای رشد نبات مهمه که ندارن من اوندم حدود ۴۵۰تا پروفیل آنالیز خاک از پایان نامه ها و اساتید ومحققین بدست آوردم البته بیشتر آتالیز ها در اراضی کشاورزی هست ویه مقدار کمی از اونها درعرصه های طبیعی هست از اونجایی که استان دارای پهنه وسیعی هست وپایان نامه من هم با رویکرد اقلیمی هست واز طرفی بافت خاک هم خیلی مهمه به نظر حضرتعالی بهترین روش وسریع ترین روش برای تهیه نقشه خاک با روش درونیابی چی هست متشکرم

 • سلام خدمت شما جناب دکتر عبدل پور عزیز
  نقشه رده های خاک که موسسات تهیه می کنند و الان موجوده فکر می کنم جدیدترینش تا جایی که من اطلاع داشته باشم مربوط به مطالعات شناسایی خاک سال ۷۶ می باشد، ولی نقشه بافت خاک متاسفانه موجود نیست. برای تهیه نقشه بافت خاک شما از سه روش می تونید استفاده بکنید شامل روش اول با توجه به اجزای معدنی که سخته، دوم روش کامل سنجش از دوری و سوم ترکیب دو روش قبلی. در این آموزش روش اول تدریس شده و می تونید استفاده بکنید در اینده سعی می کنیم با همکاری دوست عزیزمون آقای نجفی دو روش دیگه رو هم تهیه بکنیم ولی با توجه به اینکه شما نقاط تقریبا خوبی پیدا کردید می تونید پهنه بندی را با این روش انجام بدید.
  موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید