محصولات دانلودی

تهیه نقشه بافت خاک با استفاده از زمین آمار و سنجش از دور

احمد نجفی
نوشته شده توسط احمد نجفی


بافت خاک نسبت ذرات شن، سیلت و رس در نمونه ­های خاک است. بافت خاک عاملی اثرگذار بر رفتار فیزیکوشیمیایی خاک­ها از قبیل توان نگه‌داری آب، ظرفیت تبادل کاتیونی، حاصلخیزی و باروری خاک، زهکشی و ویژگی­ های جذبی خاک می‌باشد؛ همچنین عاملی مؤثر در فرسایش­ پذیری و به طبع آن کاهش حاصلخیزی خاک می‌باشد.

بافت خاک در همه سطوح در سیستم جامع رده ­بندی خاک، برای شناسایی رده ­ها و همچنین برای طبقه­ بندی خاک ­ها در سطح فامیل و برای شناسایی افق ­های آرجلیک کندیک و ناتریک استفاده می­شود.

داده­ های مربوط به توزیع اندازه ذرات نهایی سازنده خاک، جزء اطلاعات ورودی به اغلب مدل­ های هیدرولوژیکی، اکولوژیکی، اقلیمی و زیست محیطی هستند. افزون بر این، برای تخمین خواصی از خاک مانند قابلیت هدایت آبی و نگهداری آب خاک، از بافت خاک و مقدار برخی از ذرات نهایی سازنده خاک نظیر سیلت و شن استفاده می­ شود.

بنابراین تهیه نقشه بافت خاک با قدرت تفکیک مکانی بالا برای مدل­ سازی هیدرولوژیکی و زیست ‌محیطی و همچنین سایر فعالیت­ های مدیریتی کشاورزی و حفاظت محیطی ضروری است.

در این آموزش قصد داریم نقشه جامعی برای تهیه بافت خاک به شما آموزش داده شود که در آن کلاس ­های بافتی خاک برای منطقه مورد مطالعه با استفاده از روش USDA طبقه بندی شود.


در این آموزش چه چیزهایی یاد می گیرید؟

 1. بررسی آزمایشگاهی بافت خاک و به دست آوری ذرات معدنی خاک با استفاده از داده های روش هیدرومتری و انجام محاسبات مربوطه
 2. دانلود و استخراج مقادیر داده­ های سنجش از دور در نقاط نمونه برداری خاک
 3. بررسی­ های آماری داده­ ها و به دست آوردن روابط رگرسیونی بین اجزای معدنی خاک و داده­ های SWIR سنجنده مادیس
 4. پهنه بندی ذرات معدنی خاک با استفاده از ابزار Geostatistical Analysis در نرم افزارArc GIS
 5. ارائه روشی برای پهنه بندی بافت خاک با استفاده از ذرات معدنی خاک


مشخصات آموزش:

مدرس : کمال خسروی اقدم (دانشجوی دکترای خاکشناسی)

مدت آموزش: ۱ ساعت و نیم (۹۰ دقیقه)

فرمت: ویدئوهای آموزشی MP4

نرم افزارهای مورد نیاز: Excel, ENVI, ArcGIS, SPSS, QGIS

تصاویر ماهواره ای مورد استفاده: مادیس

داده های تمرینی: ندارد


نمونه ویدئوی آموزشی   

۴ دیدگاه

 • سلام
  من رشته جغرافیایی هستم یه سوال از اساتید محترم داشتم لطفا جواب بدید
  استخدامی شرکت کردم ولی سر از سوالات سنجش هز دور در نیاوردم
  گزینه سوالاتش اینا بود
  پوشش متراکم، مادون قرمز حرارتی، خطی برداری با اتصال گره ویال، utm, ups, لامبرتی،مخروطی، مفهوم نسخه گزاریversioning, عملیاتtransaction, رفتار جزایر حرارتی، تصویر مرکب رنگی، (افزونگی داده، ردشدگی، وجود نود اضافی، نرسیدگی)۱-کدام تصحیح اتمسفری از اهمیت برخوردار است؟
  میخواستم بدونم اینا از کدوم منابع هستش
  ممنون

  • با سلام و احترام خدمت شما متخصص محترم

   در سنجش از دور منابع بسیاری وجود دارند و در هرکدام بصورت کم و زیاد از این مطالب صحبت شده است. واقعا بنده نمیتونم بگم که دقیقا کدوم کتاب در ارتباط با این موضوع خاص صحبت کرده چون مراجع دیگری هم هستند.

   موفق باشید

 • با سلام و خسته نباشید.
  ببخشید برای برآورد بافت خاک، در مزارعی که دارای پوشش گیاهی هست، می شود بافت خاک را بدست آورد؟ یا می بایست مزرعه برداشت شود یا در مزارع آیشی می توان این عملیات را انجام داد؟ و این بافت خاک در چه عمقی از سطح زمین را بدست می آورد؟ با تشکر

 • با سلام خدمت شما
  بافت خاک خصوصیتی تقریبا ثابت خاک است و با پوشش گیاهی تداخل دارد و اگر شما بخواهید با استفاده از سنجش از دور آن را به دست آورید باعث برآورد نادرست بافت خاک در زمانی که تراکم پوشش در تصویر زیاد است می شود به همین دلیل یا باید در هنگام نمونه برداری دقت کنید در مناطقی نمونه برداری انجام دهید که سطح خاک تقریبا پوشش گیاهی کم دارد یا ندارد تا برآوردی که شما از بافت خاک به دست می آورید به واقعیت زمینی نزدیک باشد و عدم قطعیت در آن تا حد امکان به کمترین مقدار برسد و یا اگر با استفاده از شاخص های موجود مثل شاخص رس و … می خواهید برآورد کنید سعی کنید تصاویری را انتخاب کیند که در فصل پاییز بدون ابر و پوشش باشند تا کارتان دقیقتر باشد ولی اگر از نمونه برداری صحرایی استفاده می کنید و تعداد نمونه ها با استفاده از روش های موجود مثل روش کوکرال یا دستورالعمل موسسه تخقیقات آب و خاک (نشریه مربوطه را می توانید دانلود کنید) قابل قبول باشد و از تخمینگرهای زمین آماری استفاده می کنید و از دادهای ماهواره ای استفاده نمی کنید می تواند تا حد قابل قبولی درست باشد و تخمین قابل قبولی از این پارامتر به دست آورید در خصوص عمق نمونه برداری چه با استفاده از روش های سنجشی و چه با استفاده از روش های زمین آماری معمولا عمق نمونه برداری ۳۰ سانتی متر سطح خاک است و نقشه های سطحی ارائه دهید ولی اگر بخواهید نقشه های سه بعدی به دست آورید یا باید پروفیل حفر کنید و خاک را رده بندی کنید و سپس از افق های خاک نمونه برداری کنید یا پروفیل خاک را به عمق های مشخص تقسیم کنید و نقشه بافت هر عمق را به دست آورید ولی ترجیحا رده بندی خاک درستر است که آن تجربه نیاز دارد ولی در اکثر گزارشات بافت خاک سطحی گزارش می شود.
  موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: همه محصولات پستی که از تاریخ 27 اسفند ثبت می شوند بعد از 15 فروردین ارسال خواهند شد
+ +