اخبار

کلاس حضوری زبان برنامه نویسی نرم افزار Envi به نام IDL

نوشته شده توسط محمد

برنامه IDL چیست؟

عبارت برنامه در زبان برنامه نویسی IDL  از مفهوم بسیار گسترده­ ای برخوردار است و در بسیاری از زمینه­ ها میتواند مورد استفاده قرار بگیرد. به عبارت دیگر هر برنامه­ ای که در محیط زبان برنامه نویسی IDL نوشته می شود میتواند به عنوان یک برنامه کاربردی در این رابطه در نظر گرفته شود.

این برنامه­ های کاربردی می توانند حالت بسیار ساده (مانند بسیاری ازبرنامه­ هایی که در محیط Command نوشته می شوند) تا حالت بسیار پیچیده (مانند برنامه ­های بزرگی که با ساختارگرافیکی حرفه­ ای تهیه و تدوین شده­ اند، مانند نرم افزار ENVI) را شامل شوند.

چه اینکه شما یک برنامه بسیار ساده و کوچک بنویسید و یا یک برنامه بسیار بزرگ برای کاربرد­های تجاری، مهم است که مفاهیم اساسی و اصول زبان برنامه نویسی IDL را در درک کرده باشید. بر همین اساس صرفا نوشتن یک برنامه ساده یا پیچیده در این زبان برنامه نویسی حائز اهمیت نیست بلکه آگاهی داشتن نسبت به اصول و قواعد آن است که اهمیت بسیار بیشتری دارا است.

images-1

مزیت ­های زبان IDL عبارت ­اند از:

  • IDL یک زبان کامل و سازمان یافته است که میتواند بصوت تقابلی برای ساخت توابع پیچیده، روند­ها و برنامه­ ها مورد استفاده قرار بگیرد.
  • اپراتور­ها و توابع می توانند بصورت کامل بر روی آرایه­ ها و ماتریس­ ها بکاربرده شوند (بدون آنکه نیاز به ایجاد حلقه باشد)، به گونه­ ای که میتواند برنامه نویسی را ساده ­تر نموده و زمان برنامه نویسی را نیزبه شکل قابل توجهی کاهش دهد.
  • امکان کامپایل و اجر نمودن برنامه­ ها بصورت همزمان و ارزیابی نحوه عملکرد آن در لحظه و جایگزین نمودن آن، کار با این زبان برنامه نویسی را نیز بیش از پیش تسهیل نموده است.
  • ایجاد پلات­های دوبعدی ساده، چند بعدی، سه­ بعدی سازی، نمایش تصویر، و همچنین ایجاد انیمیشن این امکان را فراهم می ­آورد که بتوان نتایج محاسبات صورت گرفته را بصورت آنی ملاحظه نمود.
  • انجام بسیاری از محاسات عددی و آماری مرسوم برای تجزیه و تحلیل داده­ ها و شبیه­ سازی آنها مورد استفاده قرار میگیرد.
  • امکانات انعطاف پذیر IDL برای وارد ساختن و یا خروجی گرفتن از داده ­ها، کار با داده­ های مختلف با انواع فرمت­ها را در این رابطه تسهیل نموده است. از طرفی زبان برنامه نویسی IDL میتواند بسیاری از فرمت­ های تصویری (از جمله JPEG، TIFF، BMP و غیره) را به همراه فرمت­ های داده های علمی (مانند CDF، HDF و NetCDF) را پشتیبانی نماید.
  • ابزار­های گرافیکی IDL میتواند برای ایجاد رابط ­های گرافیکی با سرعت بالا و در زمان کوتاه مورد استفاده قرار بگیرد.
  • زبان برنامه نویسی IDL میتواند بر روی بسیاری از پلتفرم­ها (اعم از ویندوز و لینوکس) مورد استفاده قرار بگیرد، بدون آنکه نیاز به ایجاد تغییرات جدی در این رابطه نیاز باشد. بر اساس این ویژگی از این زبان برنامه نویسی می توان در بسیاری از سیستم­ های کامپیوتری استفاده نمود.
  • برنامه­ های نوشته شده در زبان­های C و FORTRAN میتوانند بصورت پویا به IDL لینک و مرتبط شوند تا از این طریق توابع و امکاناتی را به آن اضافه نمایند. از طرف دیگر از برنامه ­های نوشته شده در IDL میتوان در محیط این دو زبان برنامه نویسی نیز استفاده نمود.

 

envi_idl_services_engine_for_webaccessible-2

برای آگاهی از سرفصل های دوره، فایل زیر را دانلود کرده و مطالعه نمایید

سرفصل های دوره

مشخصات دوره:

1- شامل 5 جلسه 3 ساعته جمعا 15 ساعت

2- تدریس توسط امیرحسین احراری

3- کاملا کاربردی و تضمینی

4- تدریس آخرین ورژن برنامه (8.5)

 

برای دیدن رزمه مدرس دوره (امیرحسین احراری) بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

 

رزومه مدرس دوره

نکته مهم: فیلم جلسات نیز به شرکت کنندگان دوره داده می شود.

 

poster1

توصیه می کنیم ویدئوی کوتاهی از کاربرد آی دی ال در نرم افزار Envi را در ادامه مشاهده نمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید