محصولات دانلودی

آموزش پهنه بندی سیلاب در ArcGIS با HEC-GeoRAS

نوشته شده توسط احمد نجفی

تعیین پهنه سیلاب محدوده ­های سیل گیر رودخانه ­ها همواره از نظر سرمایه ­گذاری اقتصادی و ارزیابی ریسک و خسارت جانی و مالی مورد توجه بسیاری از محققین و سازمان­های مربوطه بوده است. در حال حاضر یکی از مهم­ترین و پرکاربردترین مدل­ های هیدرولیکی موجود برای استخراج پهنه­ های سیل­ گیر رودخانه استفاده از مدل یک بعدی HEC-RAS می­باشد. یکی از اصلی­ ترین ورودی­ های این مدل تعریف مدل هندسی برای آن می ­باشد.

برداشت مقاطع و وارد نمودن آنها به صورت دستی در مدل، معمولاً بسیار وقت‌گیر و پر هزینه بوده و همچنین انتقال اطلاعات به شیوه دستی به HEC-RAS  کاری پرزحمت و طاقت‌فرسا می‌باشد. با توجه به این مشکلات، اداره مهندسی ارتش آمریکا اقدام به تهیه و توسعه الحاقی ه­ای تحت عنوان HEC-GeoRAS  در محیط سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) نموده است.

این الحاقیه با محیط نرم‌افزار HEC-RAS  انطباق کامل داشته و با صرف زمان کمتر و دقت بیشتر، اطلاعات پایه هندسی که نقش مهمی در سیستم تحلیل رودخانه را دارا می‌باشند، تهیه می‌نماید. علاوه ­بر استخراج مدل هندسی، این الحاقیه امکان دریافت اطلاعات خروجی از مدل هیدرولیکی را نیز برای کاربر میسر می ­کند و لذا کاربر به راحتی می­توان برای دوره بازگشت ­های مختلف پهنه سیلاب را در محیط GIS استخراج نماید.

در حال حاضر نسخه ­های مختلفی از این الحاقیه وجود دارد که آخرین نسخه آن تحت عنوان HEC-GeoRAS 10.2 عرضه شده است که قابل نصب بر روی GIS های نسخه ۱۰٫۲ و ۱۰٫۳ می ­باشند. هرچند لازم به ذکر است که چنانچه از GISهای قدیمی استفاده می ­نمایید، با مراجعه به سایت توسعه این برنامه می­ توانید نسخه متناسب با GIS خود را دانلود و بر روی سیستم نصب نمائید. آدرس دسترسی به دانلود الحاقیه HEC-GeoRAS به شرح زیر می­باشد:

http://www.hec.usace.army.mil/software/hec-georas/downloads.aspx

همچنین لازم به ذکر است که در آموزش حاضر از نسخه ۱۰٫۲ الحاقیه HEC-GeoRAS و ArcGIS استفاده شده است.

مدت زمان آموزش: ۱۱ ویدئو به مدت کلی ۲ ساعت.

مدرس: دکتر اصغر عزیزیان (عضو هیئت علمی دانشگاه بین ­المللی امام خمینی، قزوین)

Image result for hec georas

مهمترین ویژگی های این دوره آموزشی به شرح زیر می باشد:

۱- بررسی تمامی جزئیات و نکات مربوط به استخراج مقاطع عرضی در محیط GIS،

۲- نحوه انتقال به مدل یک بعدی HEC-RAS ،

۳- اصلاحات موردنیاز در مدل هیدرولیکی،

۴-  اجرای مدل و انتقال نتایج هیدرولیکی به محیط GIS،

۵- پهنه بندی سیلاب به ازاء دبی های مختلف،

۶-  پهنه بندی توزیع سرعت در طول رودخانه،

۷-  تشریح منوی GISTools مدل هیدرولیکی HEC-RAS برای پهنه بندی سیلاب در بستر HEC-RAS

 


برای دریافت الحاقیه HEC-GeoRAS و همچنین مدل هیدرولیکی HEC-RAS به لینکهای زیر مراجعه نمائید:

لینک مستقیم دانلود الحاقیه HEC-GeoRAS

لینک مستقیم دانلود مدل هیدرولیکی HEC-RAS


۱۴ دیدگاه

 • با سلام و احترام
  جناب آقای عزیزیان
  بنده فایل آموزشیتون رو خریداری کردم و میخواستم برای رودخانه گاوبندی که در نزدیکی سواحل خلیج فارس قرار دارد اجرا کنم. در مرحله آخر در نرم افزار Hec-ras زمانی که RUN گرفتم متاسفانه چندین Error داد که متوجه منظورش نشدم. Error ها را در زیر مینویسم و ممنونتون میشم اگر راهنماییم کنین.
  ۱:river “Sub” reach “UpperReach”
  -Station data is not in increasing order,stationing needs to maintain (vertical walls) or increase. At Points: Sta958.694
  ۲٫ river “Sub” reach “UpReach7”
  -left overbank length is less than or equal to zero, HEC-RAS requires a positive reach length
  ۳٫ river “sub” Reach:”UpReach8″ a flow needs to be specified at the top of the reach

  • با سلام
   خطای مذکور کاملا مشخص است… در چند مقطع که شماره آن نیز مشخص است اطلاعات مربوط به فاصله بین سیلابدشتهای دو مقطع متوالی منفی و در برخی صفر شده است… یکی از علتهای اصلی آن نیز عدم استخراج صحیح داده ها در محیط جی آی اس است… کافیست به ایستگاه هایی که گفته بروید و بخشهای مربوط به LOB، ROB را چک کنید تا اشتباه نباشد…
   موفق باشید

   • با سلام و احترام
    جناب آقای عزیزیان

    از راهنماییتون متشکرم. من اون خطا رو تصحیح کردم اما دو مورد خطای دیگه هم هست که متاسفانه متوجه شون نمی شم. خیلی ممنونتون میشم اگه راهنمایی بفرمایین.

    River:”SubRiver” Reach: “UpperReach6” – A flow needs to be specified at the top of the reach.

    River: “Sub” Reach: “UpperReach1” RS:3999.834
    – Station data is not in increasing order, stationing needs to maintain (vertical walls) or increase. At point(s): Sta: 990.223 <
    ۹۵۸٫۶۹۴ pt#: 39-40

    با سپاس فراوان

    • با سلام
     خطای اول مربوط به این است که شما یک شاخه به نام UpperReach6 تعریف کرده اید ولی در بخش داده های جریان اطلاعاتی دبی برای آن وارد نکرده اید… همانطور که میدانید برای اجرای هر مدل هیدرولیکی بایستی دبی به عنوان ورودی بالادست آن تعریف و وارد شود… در غیر این صورت مدل اجرا نمیشود…
     در مورد خطای دوم نیز با عرض کنم که در شاخه مذکور و در ایستگاه ۳۹۹۹٫۸۳۴ ترتیب وارد نمودن داده های X و Y مقطع عرضی بایستی افزایشی باشد که شما رعایت نکرده اید… یعنی وقتی یک نقشه دارای X معادل ۱۰ است X نقطه بعدی نباید کمتر از ۱۰ باشد و این یعنی شما باید هنگامی که مشخصات نقاط تشکیل دهنده یک مقطع را وارد میکنید مقادیر X آن باید به ترتیب از سمت چپ به راست افزایش باشد و نه کاهشی..
     موفق باشید

     • با سلام و احترام خدمت شما
      جناب آقای عزیزیان

      از اینکه تا به حال من رو راهنمایی کردید ازتون خیلی سپاسگزارم. موفق شدم مدلسازی سیلاب رو در نرم افزار HEC-RAS تمام کنم اما در مرحله آخر که این این مدل رو میخوام در نرم افزار GIS وارد کنم و شیپ فایلها و فایل رستری رو در بیارم دچار مشکل هستم
      در این مرحله لایه ی مربوطه ساخته نمیشه :
      Ras mapping —> Inundation Mapping—>Flood Plain Delineation using Rasters
      و این پیام رو میده

      system.Runtime.InteropServices.COMException *80041098
      No features found in D:/M/test6/fdtemp.shp.
      Possible empty feature class at ESRI.ArcGIS.GeoAnalyst.RasterConversionOpClass.RaterData To PolygonFeatureData…..

      خیلی ممنونم از زحماتتون

     • با سلام
      پاسخ این خطا کمی دشوار است ولی مشکل اصلی این است که شما باید نقشه TIN ای که ساخته اید علاوه بر دارا بودن مختصات مکانی بایستی دارای مختصات قائم هم باشد… توصیه میکنم هنگام ساخت مدل TIN از روی نقشه های توپوگرافی ابتدا سیستم مختصات انها را تنظیم کنید… با استفاده از دستور Project (data management) علاوه بر مشخص کردن مختصات X,Y مختصات قائم (Vertical Coordinate) را نیز بر روی سیستم موردنظر (مانند WGS84) تنظیم کرده و پس از ساخت TIN مجددا تمامی مراحل را تکرار کنید و اینبار بدون مشکل پهنه سیلاب در محیط GIS ظاهر خواهد شد… هرچند در نسخه HEC-RAS 4.1 نیز با استفاده منوی GISTools میتوانید بدون نیاز به GIS پهنه بندی سیلاب را انجام دهید…. در کتاب آموزش کاربردی مدلسازی جریان و رسوب در هکرس که توسط بنده نوشته شده این مبحث کامل شرح داده شده است… به انتشارات نوآور مراجعه کنید..

 • با سلام و احترام خدمت شما
  جناب آقای عزیزیان

  میخواستم خدممتون اطلاع بدم که با راهنمایی‌های خوب و کاملی که کردید تونستم خطاها رو برطرف کنم و پهنه بندی سیلاب رو برای دو رودخانه نسبتا بزرگ در جنوب کشور، انجام بدم. ازتون بسیار ممنونم.

  با آرزوی موفقیت و سلامتی برای شما
  مریم نیک‌رو

 • با سلام خدمت آقای دکتر عزیزیان،
  می خواستم بپرسم برای نرم افزار ArcGIS ورژن ۱۰٫۲ چه ورژنی از نرم افزار HEC RAS و HECGEO-RAS رو باید از لینک های بالا دانلود کنم که هم بتونم از کتاب مفیدتون استفاده کنم و هم از ویدئو های آموزشی؟
  ممنون می شم اگه پاسخ بدید

  • با سلام
   ورژن هکرس مهم نیست چی باشه… ولی برای استفاده از GeoRAS باید حتما نسخه متناسب با GIS رو نصب کنید… اگه به سایت خود HEC مراجعه کنید اونجا نوشته چی ورژنی برای GIS مناسب… مثلا برای GIS10.2 نسخه GeoRAS ورژن ۱۰٫۲ رو باید دانلود کنید… برای GIS10.3 هم این ورژن کار میکنه..
   موفق باشید

   • با سلام دوباره خدمت شما، واقعیت این هستش که من ورژن ۴/۱ از HECRAS رو نصب کردم و توی HELP نرم افزار HEC GEORAS تو قسمت SUPPLEMENTARY NOTES خوندم که ورژن ۱۰ این نرم افزار با ورژن ۴/۲ نرم افزار HECRAS یا بالاتر و ورژن ۱۰ از جی آی اس کار میکنه برا همین این سوالو ازتون پرسیدم.جمله پایین رو نوشته بود:
    HEC-GEORAS 10 intended use with HEC-RAS Version 4.2 or later and ArcGIS10.
    حالا می خوام ببینم با توجه به لینکی که دادین و ورژن ۴٫۲ نرم افزار HECRAS داخلش نیست.آیا در ادامه مشکلی پیش نمیاد اگه با همین ورژن هایی که نصب کردم کار کنم؟
    ممنون میشم از پاسختون

    • با سلام
     عرض کردم از نسخه ۱۰٫۲ به بعد دیگه الحاقیه GEO-RAS ارائه نمیشه … هرچند توی نسخه ۵٫۰۴ نرم افزار HEC-RAS امکانات GEORAS به خود مدل اضافه شده و شما دیگه نیازی به این الحاقیه توی GIS ندارید…

 • سلام از dam منطقه پلیگون تهیه کردم و سپس contour وبعد از آن tin تهیه کردم وجهت ترسیم محور اصلی رودخانه از ابزار hec geo ras گزینه strwam centrime استفاده کردم وجهت معرفی نوده ها و گره ها از topologyو lengths/stations استفاده کردم ولی متاسفانه نمی دونم چرا نوده ها و گره ها تعریف نمی شوند پیغام هایی که در نرم افزار داده می شود. River node lies outside the terrain ,

  • با سلام
   هنگام دیجیت کردن باید دقت کنید خط رودخانه و دیگر خطوط از TIN خارج نشود… در این صورت خطای مذکور ظاهر خواهد شد… در ضمن نیازی به ساخت خطوط کنتور از روی DEM و ساخت TIN وجود ندارد… اگر dEM رودخانه را دارید مستقیما میتوانید از آن استفاده کنید و نیازی به تبدیل نیست…
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید