محصولات دانلودی

آموزش ویدئویی فارسی کار با تصاویر ماهواره ای Sentinel2

احمد نجفی
نوشته شده توسط احمد نجفی

بالاخره آموزش ویدئویی کار با تصاویر ماهواره ای سنتینل ۲ به زبان فارسی تهیه و جهت عرضه آماده شد.

پیشرفت­ هایی که امروزه در زمینه سنجش از دور نوین شکل گرفته است، باعث شده تا ماهواره ­ها و سنجنده ­های سنجش از دور در زمینه توان­های تفکیک رادیومتری، طیفی، مکانی و همچنین زمانی از پیشرفت ­های قابل ملاحظه ­ای برخوردار شوند. همین امر امروزه توانسته است که بر دقت و صحت داده­های بدست آمده از ماهواره­های سنجش از دور افزوده شود.

علائم و نشانه­ های این پیشرفت سریع را میتوان در طراحی و ساخت ماهواره­ های توان تفکیک بالا به خوبی مشاهده نمود. یکی از جدیدترین ماهواره­ های سنجش از دور ماهواره SENTINEL-2 نام دارد که توسط سازمان فضایی اتحادیه اروپا طراحی شده است. این ماهواره ضمن اینکه از توان تفکیک مکانی(۱۰ ، ۲۰ و ۶۰ متر) و طیفی مناسبی (۱۲ باند از محدوده ۴۹۰ نانومتر تا ۲۱۹۰ نانومتر) برخوردار است، دسترسی رایگان به داده­ ها و اطلاعات آن نیز باعث شده است تا این ماهواره و داده­ های بدست آمده از آن از پتانسیل و قابلیت مناسبی در مطالعات سنجش از دور برخوردار باشد. بر همین اساس هدف ما آن است تا چگونگی کار با داده ­های این ماهواره را از مرحله معرفی تا انجام پردازش­ های پیشرفته ­تر را تشریح نماییم.

ماهواره Sentinel-2 از دو ماهواره تشکیل شده و بر این اساس به تصویربرداری از سطح سیاره زمین میپردازد. این ماهواره توسط سازمان فضایی اتحادیه اروپا (ESA) طراحی شده است و میتوان بیان داشت که این ماهواره به عنوان نخستین ماهواره توان تفکیک بالا است که توسط اتحادیه اروپا طراحی و ساخته شده است. هر دو ماهواره سری Sentinel-2 میتوانند تصاویری با توان تفکیک مکانی ۱۰ تا ۲۰ متر را از سطح زمین اخذ نمایند. بر همین اساس داده ­های بدست آمده از این ماهواره ­ها در زمینه مطالعات مربوط به سطح سیاره زمین بسیار مناسب و کاربردی می ­باشند. اهمیت استفاده از داده­ های این ماهواره زمانی بیشتر می شود که از آنها در ارتباط با داده ­های ماهواره­ های سری لندست و اسپات استفاده میشود.

Sentinel2

یکی از نخستین سوالاتی که در ارتباط با این ماهواره به ذهن عموم کاربران می رسد آن است که از این ماهواره سنجش از دور در چه زمینه­ های مطالعاتی میتوان استفاده نمود؟

ماهواره­ های سری Sentinel-2 اطلاعات بسیار باارزشی در ارتباط با برنامه­ های زیست محیطی و همچنین امنیتی در مقیاس جهانی می توانند فراهم نمایند. همچنین از داده ­ها و اطلاعات بدست آمده از این ماهواره­ میتوان در زمینه کشاورزی، تولید نقشه­ های خاک، کاربری اراضی، مدیریت بحران و غیره استفاده نمود. همچنین توان تفکیک زمانی این ماهواره (۱۰ روز) شرایط و امکانی را فراهم آورده است تا بتوان از این طریق فرایند­های طبیعی که در سطح سیاره زمین در حال رخ دادن است را در فواصل زمانی کوتاه شناسایی نماییم. همچنین میتوان از داده ­های این ماهواره برای مطالعات مربوط به متغیرهایی چون پوشش برگ گیاهان، کلرفیل موجود در آنها و همچنین رطوبت گیاهان، استفاده نمود.

در حقیقت ماهواره Sentinel-2 به همراه سایر ماهواره­ های سنجش از دور در کمیته بین المللی مشاهده سیاره زمین با استفاده از ماهواره­ های سنجش از دور(CEOS)، به منظور پایش و مشاهده سیاره زمین و اندازه ­گیری مولفه­ های مختلف آن مورد استفاده قرار می گیرند. بصورت کلی می توان اینگونه بیان داشت که هدف از طراحی این ماهواره آن بوده است که بتواند ادامه دهنده عملکرد و قابلیت­ ماهواره­ هایی چون لندست و اسپات باشد و در عین حال بتواند قابلیت­ ها و توانایی­ های کاربران سنجش از دور را در این زمینه افزایش دهد.

2

این مجموعه چه موضوعاتی آموزش داده شده است:

 1. معرفی ماهواره Sentinel 2
 2. پردازش تصاویر ماهواره Sentinel 2 در مراحل پیش پردازش، پردازش و پس پردازش
 3. تصحیحات هندسی این ماهواره
 4. تصحیحات رادیومتریکی
 5. محاسبه شاخص NDVI
 6. طبقه بندی تصاویر با استفاده از درخت تصمیم (Decision tree)
 7. PCA
 8. اعمال ماسک بر روی تصویر NDVI برای استخراج پوشش های گیاهی
 9. خروجی گرفتن به صورت وکتوری و محاسبه مساحت در ArcGIS
 10. پردازش و کار با داده های سنتینل ۲ با نرم افزار تخصصی آن تحت عنوان SNAP

Jeld1

با تهیه این مجموعه چه مواردی به دست می آورید:

 1. فیلم آموزشی کار با تصاویر سنتینل و موارد ذکر شده در بالا
 2. فیلم آموزشی کار با تصاویر سنتینل با نرم افزار تخصصی آن
 3. جزوه ای  ۳۵ صفحه ای به فرمت پی دی اف شامل: معرفی ماهواره، روش دانلود تصاویر، پیش پردازش تصاویر شامل تصحبح هندسی و رادیومتریک و شاخص پوشش گیاهی

چرا باید این آموزش را تهیه کنم؟

ماهواره سنتینل ۲ که اخیرا توسط سازمان فضایی اتحادیه اروپا به فضا پرتاب شده علاوه بر رایگان بودن دارای تفکیک مکانی ۱۰ متر بوده که نسبت به کیفیت مکانی ۱۵ متر ماهواره لندست ۸ دارای کیفیت بهتری است. همچنین تعداد باندهای بیشتر نیز یکی از نقاط قوت آن محسوب می گردد.

با تهیه این آموزش علاوه بر کار با یکی از جدیدترین ماهواره ها نحوه پردازش آن را نیز فراگرفته و در پروژه های خود می توانید از آن استفاده کنید.

در ادامه، فیلم معرفی ماهواره سنتینل ۲ و مشخصات و مزیت های آن در مقایسه با ماهواره لندست آمده است:

فیلم را با کیفیت اچ دی یا ۷۲۰p مشاهده کنید.


مشخصات آموزش:

شامل فیلم آموزشی به مدت ۸۵ دقیقه

حجم آن برای دانلود ۱۹۲ مگابایت است

آموزش توسط یکی از توانمندترین دانشجوی سنجش از دور دانشگاه تهران آقای امیرحسین احراری

با خرید این محصول آموزشی، لینک دانلود یک محصول هدیه در ارتباط با روش جدیدتر تصحیحات هندسی داده های ماهواره ای سنتینل ۲ برای شما ارسال میشود.


همچنین کتابچه ای در مورد معرفی ماهواره های سری سنتینل آماده شده که در صورت علاقه به دریافت آن می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کرده و ایمیل خود را وارد کنید تا کتابچه به آدرس ایمیل شما ارسال شود.

   

۵۲ دیدگاه

 • با سلام در مورد سنجنده سنتینل 2 چند سئوال داشتم
  1- ایا از تصاویر این سنجنده میتوان dem تهیه نمود.
  2- جهت پردازش این تصاویر تنهاباید از نرم افزار تخصصی ان استفاده نمود(snap)
  3- ایا در زمینه پردازش و شناسایی التراسیونها ی معدنی موضاعاتی نیز وجود دارد.
  4- ایا در این دی وی دی خود نرم افزار نیز عرضه میشود.
  با تشکر فراوان خوشبازان

 • با سلام
  1- در ارتباط با سوال اولتون لازم بذکر است که داده های ماهواره سنتینل 2 برای تولید مدل رقومی زمین نمیتوانند مورد استفاده قرار بگیرند. چون برای تولید چنین مدل هایی لازم است تا تصاویر از همپوشانی حداقل 55 درصد برخوردار باشند. به منظور تولید مدل های رقومی زمین، باید از داده های راداری ماهواره سنتینل 1 استفاده نمایید.
  2- در ارتباط با سوال دوم هم باید عرض کنم که در این مجموعه روش پردازش داده های این ماهواره با استفاده از نرم افزار ENVI وهمچنین نرم افزار تخصصی SNAP برای کاربران آورده شده است و با استفاده از این دو نرم افزار میتوانید نسبت به تصحیح و پردازش داده های این ماهواره اقدام نمایید.
  3- در ارتباط با سوال سوم هم لازم بذکر است که اساسا هدف از طراحی این ماهواره این بوده است که بتواند در زمینه کاربرد هایی چون تهیه نقشه کاربری و پوشش اراضی، تغییرات آن، تهیه نقشه های ریسک خطر، تهیه نقشه های متغیر های بیوفیزیکی، پایش آب و نواحی ساحلی، ارزیابی آب موجود در گیاه مورد استفاده قرار بگیرد. در همین راستا کانی شناسی و کاربرد معدن جزو اهداف اصلی طراحی این ماهواره نبوده است. به عبارت دیگر میتوان اینگونه بیان داشت که این ماهواره از لحاظ کاربرد بسیار شبیه به ماهواره لندست بوده و میتواند به عنوان یک مکمل مناسب در ارتباط با آن در نظر گرفته شود.
  4- در ارتباط با سوال چهارم هم لازم بذکر است که نرم افزار SNAP به عنوان یک نرم افزار متن باز است که توسط سازمان فضایی اتحادیه اروپا عرضه شده است و از طریق لینکی که براتون ضمیمه کردم میتوانید نسبت به دانلود آن اقدام نمایید. چون در داخل مجموعه آموزشی فایل نرم افزار قرار داده نشده است. http://step.esa.int/main/download/
  با احترام، امیرحسین احراری

  • سلام جناب احمدی
   این آموزش به پیش پردازش های تصویر سنتینل 2 می پردازد و سنتینل 1 که تصاویر راداری است در آموزش جداگانه ای ارائه خواهد شد.

  • با سلام خدمت شما

   این محصول در سایت به صورت فروش فایلی هست یعنی لینک دانلود برای خریدار بلافاصله ارسال میشه.
   در صورت تمایل میتونید هماهنگی کنید و حضوری فایل رو در سی دی دریافت کنید.
   با تشکر

 • سلام جناب مهندس .
  شما گفتید تصاویر سنتینل 1 رادار هستند و میشه دم درست کرد آیا منظورتون سنتینل 1a هستش؟
  با تشکر از شما

 • با سلام
  بنده قصد خرید این محصول دارم اما چندبار به سایت سنتینل رفتم همچنین به سات usgs هم رفتم اما بین دانلود قطع میشه چیکار باید کنم که بتونم دانلودش کنم؟
  نحوه استخراج دمای سح زمین (LST) از این تصویر به جه صورت میتونم بدست بیارم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  با تشکر

 • سلام
  تصویر سنتیل 2 از سایت USGS دانلود میکنم ولی فایل فشرده که میخوام باز کنم خطا میدهمیشه رانمایی کنید چجوری این مشکلمیتونم حل کنم؟

 • باسلام. ببخشید برای برداشت دیتا از سنتینل -1 هنوز مجموعه آموزشی تهیه نشده؟ آیا در دست اقدام دارید؟ اگر بله میتوانم بپرسم چقدر زمان میبرد؟

 • سلام و خسته نباشید. آیا با تصاویر سنتینل2 میتونیم پدیده خشکیدگی جنگلهای زاگرس رو تشخیص بدیم و نقشه ای از مناطق خشکیده استخراج کنیم. البته اگر این رو در نظر بگیریم که خشکیدگی درختان به صورت پراکنده هست و نه توده ای

  • با سلام و احترام خدمت شما متخصص محترم. بدلیل تاخیر در پاسخ گویی عذرخواهی میکنم. بله شما میتوانید آن را شناسایی کنید. اما در صورتی که نیاز به بررسی داده های سال های قبل داشته باشید در این صورت باید از داده هیا لندست و سنتینل بصورت ترکیبی استفاده کنید. بنده در این کار پیشنهاد میکنم یک آنالیز زمانی ترکیبی بین لندست و سنتینل از گذشته تا الان انجام بدید. داده های سنتینل از 2015 تا الان در دسترس هست.
   موفق باشید

 • سلام من بسته آموزشی ویدئویی کار با تصاویر ماهواره ای سنتینل ۲ را خریداری نمودم پول از حسابم کسر شد ولی لینک فعال نشد چه کار باید بکنم؟ اگر ایمیل لطف کنید برگه پرداخت را میفرستم. ممنون

 • سلام این محصول هم آموزشش فقط برای تصاویر تا اوایل ۲۰۱۶ هستش یا با تصاویر جدید ۲۰۱۷ هم آموزش دادین چجوری میشه تصحیحات رو انجام داد؟

  • با سلام و احترام

   در این آموزش روش پردازش دستی داده های سنتینل ۲ آموزش داده شده است (در محصول هدیه ای که برای آن ارائه میشود). روش دستی رو میشه برای داده های سال ۲۰۱۷ نیز استفاده کرد. در محصول نوع کشت محصولات زراعی با استفاده از تصاویر سنتینل نیز ما از همین روش دستی برای پردازش داده های ۲۰۱۷ ماهواره سنتینل ۲ استفاده کردیم.

   با احترام

 • سلام
  من خیلی فیلم آموزشی تهیه کردم به خاطر کارم ولی هنوز نتونستم آموزش استخراج شاخص پوشش گیاهی به تفکیک نوع گیاهان و کاربری کشاورزی، جنگل و مرتع و… در تصاویر سنتینل۲ ۲۰۱۷ رو پیدا کنم.
  چون منطقه ام وسیع هست(سه استان) ترجیح میدم فرآیند اتوماتیک و دقیق انجام شود.
  آیا در این آموزش توصیحات لازم ارائه شده؟
  در غیر این صورت امکان قرار حضوری برای ارائه یا تدریس راه حل به بنده وجود دارد؟

 • با سلام
  بنده این فایل و سایر فایل های مرتبط را دانلود کردم
  سوالی که برای من مطرح است در مورد چگونگی تصحیح اتمسفری این تصویر می باشد و اینکه چه تصحیحی انجام شود
  متاسفانه وقتی دیتاستی (برای داده های کهxml آن ها نمایش داده نمی شود) از مجموعه باند ۱۰ و ۲۰ متری ساخته می شود با وجود تعریف طول موج ها باز هم خطا می دهد و ساخته نمی شود.
  تا چد حد می توان به این جمله اکتفا کرد که فرمودید داده های این ماهواره تا حدی تصحیح شده هستند و اینکه چگونه می توان مشکل را حل کرد؟

  • در ارتباط با این که عرض کردم داده ها تا حدی تصحیح شده هست به خاطر این هست که مقادیر تصویر Reflectance TOA هستند.
   برای تصحیح اتمسفری چند روش میتوانید انجام دهید:

   روش اول : استفاده از افزونه Sen2Cor در نرم افزار snap که دقیق ترین روش تصحیح اتمسفری داده های سنتینل هست.
   http://girs.ir/%D8%AA%D8%B5%D8%AD%DB%8C%D8%AD-%D8%A7%D8%AA%D9%85%D8%B3%D9%81%D8%B1%DB%8C-sentinel-2-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D9%88%D9%86%D9%87-sen2cor/

   روش دوم استفاده از نرم افزار ENVI :

   اگر داده شما فرمت OPER هست میتوانید xml اون رو در نرم افزار envi فراخوانی کنید و تصحیحات اتمسفری رو بصورت اتوماتیک انجام بدید.
   http://girs.ir/%D8%AA%D8%B5%D8%AD%DB%8C%D8%AD%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-sentinel-2/

   اگر داده شما به فرمت Level-1C هست به این ترتیبی که نوشتم باید عمل بفرمایید:
   ۱) تک تک باندها را در محیط جدید ENVI باز کنید و یکبار به فرمت ENVI از آن خروجی بگیرید تا اطلاعات هندسی برای هر تصویر ضمیمه آن شود.
   ۲) سپس تصاویر خروجی گرفته شده به فرمت ENVI را وارد دستور Layerstacking کنید و یک stack از همه باندهای ۱۰ تا ۲۰ متری درست کنید.
   ۳) توان تفکیک مکانی را در صورتی که از باندهای ۲۰ متری هم استفاده کردید، روی عدد ۲۰ بزارید : در دستور Layer stacking
   ۴) سپس با استفاده از دستور Edit ENVI Header طول موج هریک از باندها رو تعریف کنید.
   ۵) در این مرحله تمامی مقادیر باندها رو تقسیم به ۱۰۰۰۰ کنید.
   ۶) حال مجموعه داده بدست آمده را وارد دستور QUAC کرده و سنجنده را روی حالت Generic/Unknown قرار دهید.
   ۷) تصویر تصحیح اتمسفری شده را با استفاده از فرمول آموزش داده شده به بازه ۰ تا ۱ rescale کنید.

   باز اگر سوالی بود در خدمت شما هستیم.

   با احترام

 • با سلام.۱ سوال داشتم.با تصاویر sentinel 2 میشه مثل تصاویر sentinel 1 اینترفرومتری انجام داد؟ شما تو پکیج sentinel 2 این آموزش رو آوردید؟

 • سلام من این محصول رو خریداری کردم شما در این آموزش در نرم افزار snap فرمت xml رو فراخوانی کردید در صورتی که من از دو تا سایت هم تصاویر رو دانلود کردم همچین فرمتی رو نداره به نظرتون اشتباه دانلود کردم یا مشکل دیگه ای هست ؟

 • سلام خسته نباشید این ویدئو آموزشی روش استفاده از داده های سنتینل ۲ برای بررسی میزان پوشش گیاهی را توضیح داده؟؟
  send2cor و نصب آن هم هست ؟؟
  چون من قبلا با داده های سنتیل ۲ در انوی کامل کار کردم الان میخوام از send2cor استفاده کنم میخوام اگه توضیح داده و روش نصب و اضافه کردن این پلاگین هست خریداری کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • با سلام و احترام

   خیر این محصول آموزشی در زمینه کاربرد شما قابل استفاده نیست. تداخل سنجی راداری برای داده های سنتینل ۱ هست اما این محصول آموزشی در زمینه کار با تصاویر سنتینل ۲ هست.

   موفق باشید

 • سلام ببهشید من میخوام تصاویر سنتیل ۲ را با استفاده از لایه وکتوری کلیپ کنم. کلیپ رستر در اسنپ هست اما با استفاده از لایه وکتور نمیدونم انجام میشه یاخیر؟

 • سلام و شب بخیر خدمت استاد عزیز آقای احراری. من این آموزش رو چند ماه پیش دانلود کردم اما متاسفانه فایلش از توی گوشی به دلیل هنگ کردن گوشی حذف شد. امکانش هست که دوباره لینک دانلود رو برام بفرستید البته بصورت رایگان. با تشکر از لطف شما.

 • با سلام ببخشید من قبلاْ وبینار شاخص های گیاهی رو خریداری کردم. الان از این مجموعه شماره ۶ به بعد آن یعنی بعد از محاسبه شاخص رو میخوام. فایل دیگری برای خریداری نیست؟ پیشنهادم اینه که آموزشهای طولانی به دو بخش تقسیم شود که کاربران مجبور به خریداری آموزش تکراری نشوند. با تشکر

  • با سلام و احترام

   وبینار شاخص های طیفی سنتینل ۲ رو اگر خریداری کرده باشید کامل هست و تا آنجا که بنده میدونم نیازی به آموزش دیگر نیست! منظور شما از مجموعه شماره ۶ را متوجه نمیشم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. الان دقیقا کدام آموزش تکراری بوده؟

   موفق باشید

   • سلام ببخشید فکرکنم منظورم رو بد رسوندم. عذرمیخوام اگر جسارتی شده. منظورم اینه که این مجموعه آموزش ویدیویی رو از شماره ۶ به بعد یعنی طبقه بندی و ماسک و… را میخوام. و دقیقا همونجوری که شما فرمودید تا انجام شاخص ها احتیاج به آموزش مجدد ندارم.
    بازم ممنون

    • خواهش میکنم. منظور شما این هست که در این آموزش چند ویدیو دیگر باید باشد که نیست؟ درسته؟ در ویدیوها به آن اشاره کردم؟

     احتمالا درست دانلود نشده چون تا حالا مورد این چنینی در ارتباط با این آموزش گزارش نشده بوده.

     • طبقه بندی تصاویر با استفاده از درخت تصمیم (Decision tree)
      PCA
      اعمال ماسک بر روی تصویر NDVI برای استخراج پوشش های گیاهی
      خروجی گرفتن به صورت وکتوری و محاسبه مساحت در ArcGIS
      پردازش و کار با داده های سنتینل ۲ با نرم افزار تخصصی آن تحت عنوان SNAp
      سلام. ببخشید من این بخش از آموزشها رو احتیاج دارم. باید کل این مجموعه رو خرداری کنم یا آموزش جدایی هست؟

     • با سلام و احترام

      این مواردی که در این محصول هست منطبق با داده های سنتینل آموزش داده شده است. اگر این محصول رو بخرید به نظرم مقرون به صرفه تر هست چون خرید جداگانه این آموزش ها برای شما هزینه بیشتری در پی دارد.

      موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: همه محصولات پستی که از تاریخ 27 اسفند ثبت می شوند بعد از 15 فروردین ارسال خواهند شد
+ +