اطلاع رسانی

آموزش جامع ژئومتریک نتورک منتشر شد

احمد نجفی
نوشته شده توسط احمد نجفی

توجه مهم:

این پکیج تا چهارشنبه شب (۱۱ مهر)، با قیمت ۳۸۰ هزار تومان ارائه می شود و سپس به قیمت ۵۹۰۰۰۰ تومان برمی گردد.

نخستین بسته آموزش جامع تئوری و عملی ژئومتریک نتورک در نرم افزار ArcGIS منتشر شد.

این بسته شامل ۱۴ ساعت آموزش کاربردی و عملی این نرم افزار در ساخت شبکه های آب و فاضلاب، زهکشی، آبراهه، برق، مخابرات و …. است.

در این پکیج آموزشی به چه مواردی پرداخته شده است؟

۱- شبکه گاز

بطور معمول یک شبکه توزیع گاز شامل ایستگاه های تقلیل فشار (CGS,TBS,DRS) به عنوان منابع اصلی تغذیه کننده شبکه ، خطوط اصلی و فرعی ، خطوط شاحه ای ، خطوط تغذیه  ، اتصالات  ، شیرها ، لایه های تاسیسات و جفاطت کاتدی و … و نهایتا مشترکین ،  بعنوان المانهای بین منبع و مشترک ، میباشد.واحد های کنترل شبکه ، تعمیر و نکهداری ، امور مشترکین ، امداد ، هیدرولیک شبکه  و … در یک سیستم گازرسانی شهری فعال هستند.محاسبات بالانس شبکه ، طراحی خطوط و لوله ها ، برآورد بار وارده بر هر لوله  ،برآورد مصرف هر مشترک ، محاسبه مشترکین منشعب از هر لوله و یا گره فرعی  ، تعیین مشترکین دچار قطع جریان و …. به عنوان چند نمونه از آنالیزهایی محسوب میشوند که یک شبکه ژئومتریک گاز به راحتی قادر به پاسخ گویی به آنها خواهیم بود.

Image result for network gas

۲- شبکه آب

یک شبکه آب شهری شامل لایه های : ایستگاه پمپاژ یا تلمبه خانه ، لترال ها یا لوله های اصلی و فرعی شبکه (مثل لوله های آزبست با قطر ۱۵۰ میلیمتر) ، مخازن زمینی و هوایی ،ایستگاه کلر زنی ، شیر آلات (valve) برای قطع و وصل مشترک یا شبکه ، شیر کنترل هوا ، شیرهای آتش نشانی ، چاه ها ، فشارسنجها ، جریان سنج ها ، حوضچه شیر آلات(منهول) و نهایتا کنتور مشترکین

عوارضی مثل پارسلها ، بلوکها و معابر از عناصر شبکه آب محسوب نمی شوند حتی اگر لازم باشد معابر ویرایش و اصلاح شوند جون تاثیری در تحلیل جریان آب شبکه ندارند

انواع شبکه توزیع آب از نظر آرایش خطوط لوله و هیدرولیک

شبکه شاخه ای: این نوع شبکه از یک یا چند خط اصلی تشکیل شده است که خطوط فرعی مانند شاخه های درخت از آن منشعب می شوند تا سرانجام به دست مصرف کننده برسد. جهت جریان درتمام ساعات درکلیه لوله ها ثابت و از مخزن به سمت مصرف کننده می باشد

شبکه حلقوی: این نوع شبکه از حداقل دو لوله که به صورت یک حلقه به هم ارتباط داشته باشند تشکیل شده است

شبکه درهم: دراین نوع شبکه آرایش لوله ها به صورت ترکیبی از شبک ههای شاخه ای و حلقوی م یباشد

Image result for water and sewerage networks

 

۳- شبکه جمع آوری فاضلاب

این شبکه شامل انشعابات منازل ، لوله های فرعی ، لوله های نیمه اصلی ، لوله های اصلی و خطوط انتقال فاضلاب است.

انواع شبکه های جمع آوری فاضلاب

شبکه های مجزا : در این شبکه ها فاضلاب و روانابهای سطحی بطور جداگانه جمع آوری می گردد

شبکه های مرکب: در این شبکه ها آب باران و فاضلاب باهم جمع آوری می شوند

شبکه های نیمه مرکب : در برخی شهرها که به دلیل وجود دو بخش قدیمی با کوچه های باریک و بخش جدید با کوچه های پهن امکان اجرای شبکه مجزا در همه جا وجود ندارد از ترکیبی از دو شبکه استفاده می گردد.

Related image

 

۴- شبکه آبیاری و زهکشی

یک شبکه آبیاری و زهکشی از دو بخش تشکیل می شود:

  • شبکه ابیاری
  • شبکه زهکشی

شبکه آبیاری وطیفه آبرسانی به واحدهای زراعی (به عنوان مشترکین شبکه) ، را از ایستگاه پمپاژ و از طریق لوله های اصلی و فرعی و شیرهایی که به آنها متصلند و یا از طریق کانال اتنقال ، به عهده دارد و شبکه زهکشی آب مازاد و زه آب را از طریق لترالها و کالکتورها و کانال روباز زه کش اصلی به سمت پمپهای زهکشی هدایت می کند.

واحدهای زراعی و جاده های دسترسی و چاه های مشاهده ای دراین سیستم از اجزای شبکه ژئومتریک نتورک در نظر گرفته نمی شوند.

Image result for Irrigation and drainage network

 

۵- شبکه آبراهه در حوزه های آبریز

مدیریت مناسب منابع آب بدون داشتن شناخت و درک صحیح از خصوصیات هندسی و هیدرولوژیکی یک حوضه آبخیز امری ناممکن است. برای دستیابی به اطلاعات هیدرولوژیکی هر محدوده جغرافیایی، به ناچار باید به مطالعه و بررسی حوضه های آبریز آن محدوده پرداخت.

امروزه با استفاده از سامانه اطلاعات جغرافیایی می توان محاسبات لازم را با سرعت و دقت بسیار بالایی انجام داد. شبکه هندسی ابراهه  توسط نرم افزار قدرتمند ArcHydro در محیط نرم افزاری ArcGISنتایج متفاوتی از تولید آن بصورت عادی در محیط ArcGIS دارد.

Image result for watersheds map

۶- شبکه مخابرات

یک شبکه مخابرات تلفن ثابت معمولا از مراکز مخابراتی اغاز می شود که در زیر زمین آن مرکز یا محوطه آن مرکز ، حوضچه های مخابراتی قرار دارند (بلوکهای بتنی ۴ در ۶ وجهی برای قرار دادن داکتهای مخابراتی در آنها ) ، در طبقات بالای مرکز تلفن اطاقهای کابل (بوخت)،  ام دی اف ، سوئیچ و PCM قرار دارند که عملیات سوئیچینگ را نهایتا انجام میدهند ، بعد از حوضچه در سطح شهر به کافو ها میرسیم و نهایتا به پستهای مخابراتی و بعد بصورت هوایی از پستها زوج سیمهای مخابراتی بصورت ۲۰ زوج ، ۵۰ زوج و … به مشترکین میرسند.

تا قبل از پست ،  کانالها و در داخل کانالها لوله های پی وی سی قرار دارند که سیم ها در آنها دسته بندی شده اند.ترکیب پیچیده حوضچه های مخابراتی( حوضچه ها در کانالهای نزدیگ مرکز یا هم کف یا زیر زمین مرکز، قرار دارند) در هر طرف کانال یک حوضچه قرار دارد یعنی در دو طرف و در هر طرف ۴ تا ۶ وجه هست و نهایتا حاصلصرب  انها تعداد داکتهای هر کانال را تعیین میکند و در هر مرکز مخابراتی تعدادی حوضچه وجود دارد و لذا هزاران زوج سیم در این داکتها و کانالها قرار میکیرند. به عنوان منبع اصلی توزیع خطوط شاید سخت ترین بحش مدیریت دیتابیس مکانی یک سیستم محابراتی حوضچه های مخابراتی باشند.

در یک شبکه مخابراتی ارتباط مراکز تلفن از طریق خطوط E1 یا Trunk انجام می شود. مشترکین فیبر نوری از کافو تغذیه نمی شوند. کابلهای فیبر نوری از حوضچه مستقیم به اونو (ONU) میروند که خودش سوئیج و ام دی اف دارد.

Related image

 

۷- شبکه توزیع برق

شبکه توزیع برق هم مانند شبکه مخابرات نسبتا پیچیده و از تعداد زیادی المان تشکیل شده است.منبع توزیع انرژی در یک شبکه توزیع برق ایستگاه های فوق توزیعی هستند که معمولا در حواشی شهر قرار دارند.

این ایستگاه ها و یا پست های فوق توزیع با دریافت برق از شبکه انتقال (در سطح ولتاژهای ۴۰۰و ۱۳۲ و ۲۳۰ کیلوولت) با ترانسفورماتورهای فوق توزیع آنها را به جریانهای ۲۰ کیلوولت ( و در برخی استانهای کشور به جریان های ۳۳ و ۱۱ کیلوولت) تبدیل کرده و از پست خارج شده (خطوط خارج شده از پست فوق توزیع را فیدر میگویند) و وارد شهر می شوند.


برای تهیه و کسب اطلاعات کامل تر بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

محصول آموزش جامع Geometric Network در GIS - اطلاعات بیشتر ...
   

دیدگاهتان را بنویسید

اطلاعیه مهم در مورد پکیج های ArcGISاطلاعات بیشتر ...
+ +