اطلاع رسانی

آموزش برنامه نویسی پایتون در محیط ArcGIS

نوشته شده توسط احمد نجفی

سلام

از این به بعد قصد داریم زبان برنامه نویسی پایتون را به صورت خیلی ساده و از پایه آموزش دهیم و دوستان میتوانند این آموزش ها را دنبال کنند.

آموزش بر این اساس است که هیچ پیش زمینه و سابقه ای در مورد زبان پایتون نداشته اید و این آموزش ها بر همین پیش فرض استوار است.

منبع آموزش ها بیشتر از کتاب معروف شرکت ESRI به نام Python Scripting for ArcGIS است که شما را از پایه با این زبان برنامه نویسی آشنا می سازد.

PBOOK001

 

آقای Zandbergen، نویسنده کتاب در مقدمه می نویسد:

اسکریپت های پایتون به خودکارسازی کارها در ArcGIS کمک می کنند. به عنوان مثال می خواهیم تعداد 1000 شیپ فایل را به کلاس عارضه در ژئودیتابیس ببریم. شما باید 1000 بار این عمل را انجام دهید اما مطمعئنا باید راه بهتری هم باشد و این دقیقا همان کاری است که پایتون برای شما انجام می دهد.

این کتاب برای کسانی نوشته شده که هیچ تجربه برنامه نویسی در گذشته ندارند. کتاب با مباحث پایه ای شروع می شود مانند اسکریپت چیست و چگونه آن را بنویسیم و اجرا کنیم تا با داده های مکانی در برنامه آرک جی آی اس کار کند.

برای شروع این مبحث باید با مفهوم ArcGIS، سیستم های مختصات، فرمت های داده و روش های آنالیز مکانی آشنا باشید. اگر شما قبلا تجربه ای در زبان های برنامه نویسی دارید می تواند خوب باشد اما کافی نیست.

چرا پایتون؟

اول اینکه زبان پایتون یک زبان متن باز است و می تواند به رایگان به اشتراک گذاشته شود.

دوم اینکه یک زبان برنامه نویسی قوی است و یادگیری آن نسبتا آسان می باشد.

و سوم اینکه شرکت ESRI این زبان را بعنوان زبان برگزیده برای کار با ArcGIS انتخاب کرده است.

 

آموزش ها بشتر به صورت ویدئویی خواهد بود و هرگاه لازم باشد متن نیز به آن افزوده می شود.

 

 

۳ دیدگاه

  • سلام من یک کتاب برنامه نویسی پایتون تحت ArcGIS به زبان فارسی و تمام موارد لازم نوشتم دوستان می تونن استفاده و نظرشونو بدن
    عنوان کتاب : برنامه نویسی شی گراء در AecGIS به زبان python
    9 فصل است که بطور کامل از مبتدی تا پیشرفته همراه با بیان نحوه customize کردن نرم افزار ArcGIS را شرح می دهد.
    mohammadabbasi@ut.ac.ir

  • سلام وقت شما بخیر ممنونم فایل اموزشی شما خیلی هم خوب و عالی هست وسودمند برای من مبحث جالبی .خسته نباشید متشکرم از شما.

دیدگاهتان را بنویسید

صفحه رسمی آکادمی سنجش از دور در اینستاگرامکلیک کنید
+ +